We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products D2LK rack accessory Drawer unit
SKU
D2LK
- Fully enclosed top
- Rugged steel construction with spring-loaded latch
- Black anodized finish
- Includes installed keylock
- Includes drawer mat and rear cable grommet
| SKU | D2LK |
|---|---|
| EAN | 0656747004407 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Fully enclosed top with inside dimensions measuring 15-7/8” wide by 14-1/2” deep, the D Series drawers feature spring-loaded latches and rugged, straight-forward construction. Installed keylock option available. 2, 3 and 4 space models include drawer mat and rear cable grommet at no extra charge!
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Drawer unit |
| Rack capacity | 2U |
| Maximum weight capacity | 22680 kg |
| Product colour | Black |
| Locking | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 533.4 mm |
| Package height | 127.7 mm |
| Package depth | 508 mm |
| Package weight | 7 kg |
| Width | 403 mm |
| Height | 89 mm |
| Depth | 387 mm |
| Maximum weight capacity | 22680 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 533.4 mm |
| Package height | 127.7 mm |
| Package depth | 508 mm |
| Package weight | 7 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Drawer unit |
| Rack capacity | 2U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |