We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products FMR-6UT6W-FD lectern accessory Screen holder
SKU
FMR-6UT6W-FD
- Locking, vented front door included for secure storage of AV equipment
- Easily adjust the depth of the rackrail to meet the needs of the equipment
- The base of the rack is vented and accommodates small device mounting with Forward accessories
The Forum™ Lectern Undermount Rack provides 6RU of secure rack mounting below the worksurface. With pre-installed screws in the bottom of the worksurface, installation of the rack is easy.
- Locking, vented front door included for secure storage of AV equipment
- White powder coat
- Forward Compatible with innovative Forward Rackrail included
- Use with tool-free accessories like blank panels, vent panels, lacer bars and more.
- Easily adjust the depth of the rackrail to meet the needs of the equipment
- The base of the rack is vented and accommodates small device mounting with Forward accessories.
- Installs in the center on the 42" wide Forum Lectern
- Installs either left or right justified on the 60" and 72" wide Forum Lecterns.
- Note: Installation of the Forum Lectern Undermount Rack will void ADA compliance for the 42" and 60" Forum Lecterns
- Ships knocked down
- Locking, vented front door included for secure storage of AV equipment
- White powder coat
- Forward Compatible with innovative Forward Rackrail included
- Use with tool-free accessories like blank panels, vent panels, lacer bars and more.
- Easily adjust the depth of the rackrail to meet the needs of the equipment
- The base of the rack is vented and accommodates small device mounting with Forward accessories.
- Installs in the center on the 42" wide Forum Lectern
- Installs either left or right justified on the 60" and 72" wide Forum Lecterns.
- Note: Installation of the Forum Lectern Undermount Rack will void ADA compliance for the 42" and 60" Forum Lecterns
- Ships knocked down
| Features | |
|---|---|
| Product type | Screen holder |
| Product colour | White |
| Compatibility | Forward |
| Weight & dimensions | |
| Width | 222.5 mm |
| Depth | 187 mm |
| Height | 109 mm |
| Weight | 22 kg |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 10.9 kg |
| Other features | |
| Country of origin | United States |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |