We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products Focal Point TruTile Acoustic Wall Panel in Silver Gray, Wide Slant
SKU
AUTT22SQWSTSMSLG
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Focal Point TruTile Acoustic Wall Panel in Silver Gray, Wide Slant
Wide Slant 2'x2', Standard, Silver Gray. Easily transition from ceiling to walls with TruTile™ wall tiles. Curved and linear designs intended for vertical or horizontal installation on walls. 2'x2' modular acoustic wall tiles made of PET felt. Available in a wide color palette, ranging from neutral to bold. Play with tile design and orientation to create bespoke installations. Supports diverse applications with square tiles that can be applied over large surface areas. A quick, easy, and budget-friendly way to transform spaces. Easy installation with common construction adhesives. Improve noise and reverberation levels in conference rooms, offices, reception areas, hospitality spaces, and educational facilities.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Acoustic panel |
| Mounting type | Wall-mounted |
| Product colour | Grey, Silver |
| Coloration | Monochromatic |
| Material | Polyester |
| Suitable for fire class | A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 603.2 mm |
| Height | 603.2 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Weight | 816.5 g |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |