We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products LVFD-44 rack accessory Door
SKU
LVFD-44
- Vented front door with 64% open area
- Can be installed to hinge right or left
- Black textured powder coat finish
Offered in 64% open area perf configurations. Beveled corners provide a stylish modern appearance while hinging either left or right. Black textured powder coat finish. Includes keylock.
| Features | |
|---|---|
| Type | Door |
| Rack capacity | 44U |
| Product colour | Black |
| Locking | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 558.8 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package depth | 2006.6 mm |
| Package weight | 18.1 kg |
| Width | 509 mm |
| Height | 1978 mm |
| Depth | 35.2 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 558.8 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package depth | 2006.6 mm |
| Package weight | 18.1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Door |
| Rack capacity | 44U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |