We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MSI MAG 32C6 computer monitor 80 cm (31.5") 1920 x 1080 pixels Full HD Black
SKU
9S6-3DD41M-003
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
80.0cm (31.5") Full HD 1920 x 1080 VA, 16:9, 250cd/m², 16.7M, 1ms, 178°/178°, 3000:1
- 80.0cm (31.5") Full HD 1920 x 1080 VA
- 1ms, 16:9, 250cd/m2, 3000:1
- HDMI, DisplayPort
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 93% |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 127.1% |
| HD type | Full HD |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Vertical scan range | 48 - 180 Hz |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | VA |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio output | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0b |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Technical details | |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | No |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Pivot | No |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Other features | |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Front bezel colour | Black |