We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Neon NEON-LED17-POE computer monitor 43.2 cm (17") 1280 x 1024 pixels SXGA LED Black
SKU
NEON-LED17-POE
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
17″, HDMI/VGA/BNC/RJ45, VESA 75 x 75, DC12V ,50/60Hz or POE Input AT Standard
- Industrial level DID LCD panel, suitable for extensive 7×24 continuous works
- Physical resolution of 1280×1024
- 5ms fast response time, no image ghosting
- Adapt newest 3D digital filtering and 3D digital noise reduction technology
- Picture fast response; 170° wide viewing angle; Ensure that the image display is not deformed
- High fidelity digital processing, brilliant and vivid video
- Built-in speaker
- Humanize Menu; Convenient Controller
| SKU | NEON-LED17-POE |
|---|---|
| EAN | 5056685200056 |
| Manufacturer | Neon |
| Availability | Out of Stock |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| HD type | SXGA |
| Display technology | LED |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 170° |
| Pixel pitch | 0.264 x 0.264 mm |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Display diagonal | 43.2 cm (17") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | TFT |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Feet colour | Black |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 315.1 mm |
| Depth (without stand) | 45.3 mm |
| Width (without stand) | 382.6 mm |
| Feet colour | Black |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Height adjustment | No |
| Power | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 315.1 mm |
| Depth (without stand) | 45.3 mm |
| Width (without stand) | 382.6 mm |
| Width (with stand) | 382.6 mm |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Screws included | Yes |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Screws included | Yes |
| Other features | |
| Height (without stand) | 315.1 mm |
| Depth (without stand) | 45.3 mm |
| Width (without stand) | 382.6 mm |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Touchscreen | No |