We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Optoma RISE 5308 monitor mount / stand 2.18 m (86") Floor Black
SKU
RISE 5308
- Anti-collision technology for added safety in schools
- Easily raise the display smoothly, quickly, and safely
- Flexible, stable, and robust
- Stylish and sleek solution for your Optoma display
| SKU | RISE 5308 |
|---|---|
| EAN | 5055387667266 |
| Manufacturer | Optoma |
| Availability | Out of Stock |
Motorised floor lift trolley with anti-collision
The RISE 5308 motorised display lift trolley is suitable for displays of up to 86" with a maximum weight of 120kg. The lift raises the screen smoothly, quickly, and safely at a speed of 80 mm/s with QuickRise™. With a 980mm travel range the lift is suitable for both very low and high positions.
Its stylish and timeless design fits into any education or corporate environment. Easy to set-up and use, cable management (CIS®) allows easy concealment of cables during installation.
Anti-collision technology provides added safety in schools and the sturdy 100mm swivel castors enables the trolley to be moved easily from room to room over any surface.
TüV and CE certified.
The RISE 5308 motorised display lift trolley is suitable for displays of up to 86" with a maximum weight of 120kg. The lift raises the screen smoothly, quickly, and safely at a speed of 80 mm/s with QuickRise™. With a 980mm travel range the lift is suitable for both very low and high positions.
Its stylish and timeless design fits into any education or corporate environment. Easy to set-up and use, cable management (CIS®) allows easy concealment of cables during installation.
Anti-collision technology provides added safety in schools and the sturdy 100mm swivel castors enables the trolley to be moved easily from room to room over any surface.
TüV and CE certified.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 120 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Mounting | Freestanding |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 980 mm |
| Height adjustment type | Electric |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Motorized | Yes |
| Anti-collision | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | TüV |
| Technical details | |
| Mounting type | Floor |
| Product colour | Black |
| Cable management | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Motorized | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 41.1 kg |
| Package weight | 42.9 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 42.9 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | TüV |
| Other features | |
| Certification | TüV |
| Compliance certificates | CE |
| Mounting type | Floor |
| Mounting | Freestanding |