We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox iPhone 12 mini Aneu Series Case with MagSafe mobile phone case 13.7 cm (5.4") Cover Black
SKU
77-80128
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
iPhone 12 mini Aneu Series Case with MagSafe, Black Licorice
- Designed to interact with Apple’s MagSafe ecosystem
- Works with Apple’s MagSafe charger and Qi Wireless charging*
- Specially designed for iPhone
- Ultra-slim form highlights iPhone’s sleek design
- Grippy edge for a good handhold
- Durable protection shields against drops, bumps and fumbles
- All of your phone’s buttons, switches, features and functions work flawlessly
- Convenient open access to ports and speakers
- Sleek, pocket-friendly profile fits even skinny jeans
- Raised edges protect camera and screen
- Limited lifetime warranty and no hassle customer service
- We recommend OtterBox Power accessories for best Qi wireless experience
| Maximum screen size | 5.4 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Product colour | Black |
| SKU | 77-80128 |
| EAN | 0840104226506 |
| Manufacturer | OtterBox |
| Availability | Out of Stock |
Slim and striking. A splash of color. Protective Aneu Series is the cool iPhone 12 mini case that has it all. Designed for a perfect fit on your iPhone, its slim form slides in and out of pockets easily. Its edges add a splash of color and give you a confident hold. You get direct access to your touchscreen and raised screen bumpers help keep your screen and camera safe. Aneu Series is protection personified and a flash of fashion for your iPhone.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 12 mini |
| Maximum screen size | 13.7 cm (5.4") |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Colour name | Black Licorice |
| Closure type | Not applicable |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 12 mini |
| Maximum screen size | 13.7 cm (5.4") |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Colour name | Black Licorice |
| Closure type | Not applicable |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Colour name | Black Licorice |