We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox React Series Case for Galaxy S23 FE, Clear
SKU
77-94258
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
React Series Case for Galaxy S23 FE, Clear
- Ultra-thin case
- Made with more than 50% recycled plastic
- Easy on and off
- Wireless charging compatible
- DROP+ / drop tested to meet military standard (MIL-STD-810G 516.6)
- Hard case with soft grip edges
| Maximum screen size | 6.4 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Polycarbonate (PC),Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Product colour | Transparent |
| SKU | 77-94258 |
| EAN | 0840304747269 |
| Manufacturer | OtterBox |
| Availability | Out of Stock |
Ultra-thin, trendy Galaxy S23 FE case protects against drops and scrapes. Its solid one-piece form is precision-fit for your phone and its soft touch edges provide great grip. The case installs easily and it slides in and out of pockets seamlessly. Wrap your phone in the trusted protection of React Series.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Hanging box |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S23 FE |
| Maximum screen size | 16.3 cm (6.4") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S23 FE |
| Maximum screen size | 16.3 cm (6.4") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Width | 82.4 mm |
| Height | 163 mm |
| Depth | 12.5 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |