We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox React Series for Samsung Galaxy A41, transparent - No retail packaging
SKU
77-66015
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
React Series for Samsung Galaxy A41, transparent - No retail packaging
- Ultra-slim, pocket friendly
- Hard case with soft grip
- Drop protection
- Keeps screen safe
- Qi wireless charging compatible
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover case |
| SKU | 77-66015 |
| EAN | 0840104222393 |
| Manufacturer | OtterBox |
| Availability | Out of Stock |
Streamlined Protection
React Series is the ultra-slim, resilient OtterBox case that protects your phone from drops and scrapes. Its solid one-piece form is precision designed for your phone and its soft touch edges provide great grip. The case installs easily onto your phone and it slides in and out of pockets seamlessly. OtterBox is known for its stellar customer support and industry-leading warranty. Wrap your phone in the trusted protection of React Series.
React Series is the ultra-slim, resilient OtterBox case that protects your phone from drops and scrapes. Its solid one-piece form is precision designed for your phone and its soft touch edges provide great grip. The case installs easily onto your phone and it slides in and out of pockets seamlessly. OtterBox is known for its stellar customer support and industry-leading warranty. Wrap your phone in the trusted protection of React Series.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | China |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A41 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | China |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A41 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 74.8 mm |
| Height | 154.9 mm |
| Depth | 10.7 mm |
| Weight | 32.8 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Other features | |
| Country of origin | China |