We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox React Series Necklace Case for Galaxy S24+, Black
SKU
77-94738
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
React Series Necklace Case for Galaxy S24+, Black
- Ultra-thin case
- Necklace feature provides drop prevention
- Case is made with more than 50% recycled plastic
- Easy on and off
- Wireless charging compatible
- DROP+ / drop tested to meet military standard (MIL-STD-810G 516.6)
- Hard case with soft grip edges
- Detachable nylon rope with size adjustment to wear your phone as a necklace or crossbody
| Brand compatibility | Samsung |
|---|---|
| Case type | Cover case |
| SKU | 77-94738 |
| EAN | 0840304753062 |
| Manufacturer | OtterBox |
| Availability | Out of Stock |
Ultra-thin, resilient necklace phone case protects against drops and fumbles. Its solid one-piece form is precision-fit to your phone and its soft touch edges provide great grip. The case installs easily, while the necklace feature delivers reliable carrying options and helps to prevent drops. Wrap your phone in the trusted and stylish protection of React Series Necklace Case.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Nylon, Plastic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Nylon, Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24+ |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Nylon, Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24+ |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 81.8 mm |
| Height | 172.5 mm |
| Depth | 10.8 mm |
| Weight | 132.37 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Lanyard | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |