We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox React Series Necklace for Galaxy S24, Stardust
SKU
77-94737
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
React Series Necklace for Galaxy S24, Stardust
| Brand compatibility | Samsung |
|---|---|
| SKU | 77-94737 |
| EAN | 0840304753055 |
| Manufacturer | OtterBox |
| Availability | Out of Stock |
Ultra-thin, resilient necklace phone case protects against drops and fumbles. Its solid one-piece form is precision-fit to your phone and its soft touch edges provide great grip. The case installs easily, while the necklace feature delivers reliable carrying options and helps to prevent drops. Wrap your phone in the trusted and stylish protection of React Series Necklace Case.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Pattern |
| Material | Nylon, Plastic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Pattern |
| Product colour | Transparent |
| Material | Nylon, Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24 |
| Maximum screen size | 15.8 cm (6.2") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Colour name | Stardust |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Pattern |
| Product colour | Transparent |
| Material | Nylon, Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24 |
| Maximum screen size | 15.8 cm (6.2") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Colour name | Stardust |
| Easy to apply | Yes |
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 76.5 mm |
| Height | 161 mm |
| Depth | 10.7 mm |
| Weight | 128.62 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Lanyard | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
| Colour name | Stardust |