We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox Strada Folio Series for Samsung Galaxy S22+, black
SKU
77-86492
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Strada Folio Series for Samsung Galaxy S22+, black
- SLIM FOLIO CASE, ACCENTUATES YOUR PHONE
- CLASSIC FINISH, ENGINEERED PROTECTION
- FULL ACCESS
- DESIGNED TO PROTECT
- ALPHA GLASS COMPATIBLE
| Maximum screen size | 6.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Metal,Polycarbonate (PC),Leather |
| Product colour | Black |
| SKU | 77-86492 |
| EAN | 0840104296509 |
| Manufacturer | OtterBox |
| Availability | Out of Stock |
SLIM FOLIO CASE, ACCENTUATES YOUR PHONE
Sleek, low-profile, pocket-friendly folio case with magnetic clasp, which holds the folio cover in place, open or closed. Folio covers touchscreen and a convenient slot holds a card or cash.
CLASSIC FINISH, ENGINEERED PROTECTION
Soft touch, genuine leather folio outside, energy-absorbing shell inside – protection throughout.
FULL ACCESS
Volume control - easily adjust volume with case open or closed
DESIGNED TO PROTECT
Tested by Us. Built for You. OtterBox Certified Drop+ Protection means 24+ tests over 238+ hours, which certify that this slim, low-profile case performs when it matters most.
ALPHA GLASS COMPATIBLE
Compatible with OtterBox Alpha Glass Screen protector/screenshield for 360° Protection.
Premium protection crafted to command attention.
Strada Series Folio for case Samsung Galaxy S22+. Premium Leather. Proven Protection. The Ultimate case for Classic Style backed by trusted Certified Drop+ Protection from OtterBox. A statement in Bold Sophistication.
Strada Series Folio for case Samsung Galaxy S22+. Premium Leather. Proven Protection. The Ultimate case for Classic Style backed by trusted Certified Drop+ Protection from OtterBox. A statement in Bold Sophistication.
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 2 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Metal, Polycarbonate (PC), Leather |
| Closure type | Magnetic closure |
| Technical details | |
| Case type | Wallet case |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 2 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Metal, Polycarbonate (PC), Leather |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S22+ |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Drop proof |
| Closure type | Magnetic closure |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Case type | Wallet case |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 2 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Metal, Polycarbonate (PC), Leather |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S22+ |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Drop proof |
| Closure type | Magnetic closure |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 74.27 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |