We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox Symmetry Core Series for Galaxy S24, Sprinkles
SKU
77-95339
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Symmetry Core Series for Galaxy S24, Sprinkles
| SKU | 77-95339 |
|---|---|
| EAN | 0840304759842 |
| Manufacturer | OtterBox |
| Availability | Out of Stock |
Specially designed for Samsung, the Symmetry Core Series protects your phone and displays your commitment to sustainability. Symmetry Core Series is made of the first-of-its-kind regrind material that creates an authentic recycled appearance and comfortable, grippy texture. Materials that would otherwise have ended up in landfills is reused and transformed into this attractive and resilient protective case.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Pattern |
| Material | Plastic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Pattern |
| Product colour | White |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24 |
| Maximum screen size | 15.8 cm (6.2") |
| Protection features | Drop proof |
| Colour name | Sprinkles |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Pattern |
| Product colour | White |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24 |
| Maximum screen size | 15.8 cm (6.2") |
| Protection features | Drop proof |
| Colour name | Sprinkles |
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 76.9 mm |
| Height | 152.4 mm |
| Depth | 11.6 mm |
| Weight | 41.47 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Colour name | Sprinkles |