We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox Symmetry Series Clear for Galaxy S24+, Clear
SKU
77-94805
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Symmetry Series Clear for Galaxy S24+, Clear
- Ultra-sleek
- Engineered to stay clear
- Raised edges keep your screen off surfaces
- Works with wireless charging pads
- 5G compatible materials
| Maximum screen size | 6.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Polycarbonate (PC),Rubber |
| Product colour | Transparent |
| SKU | 77-94805 |
| EAN | 0840304753741 |
| Manufacturer | OtterBox |
| Availability | Out of Stock |
Symmetry Series Clear is the sleek and protective case that shows off your style. All of your phone’s buttons, features and functions work flawlessly. From cute and fun to daring and dazzling, Symmetry Series Clear is the slim Galaxy S24+ clear case that delivers trusted OtterBox protection.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24+ |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Bump resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24+ |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Bump resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 82.6 mm |
| Height | 164.8 mm |
| Depth | 12 mm |
| Weight | 43.3 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |