We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox Symmetry Series for Galaxy S24 Ultra, Sunstone
SKU
77-94569
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Symmetry Series for Galaxy S24 Ultra, Sunstone
| Brand compatibility | Samsung |
|---|---|
| SKU | 77-94569 |
| EAN | 0840304751372 |
| Manufacturer | OtterBox |
| Availability | Out of Stock |
Symmetry Series is the sleek and protective case that shows off your style. All of phone buttons, features and functions work flawlessly and Symmetry Series is easy to remove and install. From cute and fun to daring and dazzling, Symmetry Series is the slim, trendy Galaxy S24 Ultra case that delivers trusted protection.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Orange |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24 Ultra |
| Maximum screen size | 17.3 cm (6.8") |
| Protection features | Bump resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Colour name | Sunstone |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Orange |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24 Ultra |
| Maximum screen size | 17.3 cm (6.8") |
| Protection features | Bump resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Colour name | Sunstone |
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 85.2 mm |
| Height | 168.4 mm |
| Depth | 12.7 mm |
| Weight | 42.69 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Colour name | Sunstone |