We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox Symmetry Series for MagSafe + Premium Glass for iPhone 15 Plus, Clear
SKU
78-81258
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Symmetry Series for MagSafe + OtterBox Premium Glass for iPhone 15 Plus, Clear
- Ultra-sleek design
- Built-in magnets seamlessly interact with MagSafe chargers and accessories
- Simplify with OtterBox cases, power and accessories for MagSafe
- DROP+ / 3X as many drops as military standard (MIL-STD-810G 516.6)
- Raised edges protect camera and screen
- Made with more than 50% recycled plastic
- 5G compatible materials
- Advanced antimicrobial glass screen protector
- Lasting antimicrobial properties protect screen protector
- Drop+ / Survives drops up to 3ft (0.9m)
- Advanced scratch protection
- 9H surface hardness
- Fingerprint resistant
- Flawless touch response
- Extra layer of durability
- Easy install kit — scan QR code on back for details
- Hassle-free customer service
| Maximum screen size | 6.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Plastic |
| Product colour | Transparent |
| SKU | 78-81258 |
| EAN | 0840304741403 |
| Manufacturer | OtterBox |
| Availability | Out of Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Get the most out of your new iPhone with Symmetry Series for MagSafe. This trendy case shows off iPhone’s sleek design and was thoughtfully developed for seamless interaction with MagSafe charging and accessories. All your phone’s buttons, features and functions work flawlessly, while durable protection shields against drops, bumps and fumbles. And the one-piece design is easy to install. Proceed with confidence that your phone is protected, without sacrificing an ounce of style or functionality.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Hanging box |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 15 Plus |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof |
| Colour name | Clear |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 15 Plus |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof |
| Colour name | Clear |
| Recycled materials used for making | Recycled paper |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| MagSafe compatible | Yes |
| Packaging content | |
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Width | 85.6 mm |
| Height | 167 mm |
| Depth | 13.4 mm |
| Weight | 53.18 g |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Installation tray | Yes |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case width | 458.7 mm |
| Master (outer) case length | 230.1 mm |
| Master (outer) case height | 231.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.68 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 230.1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
| Colour name | Clear |