We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Panasonic PCPE-INFF1H2 mobile phone case 11.9 cm (4.7") Holster Black
SKU
PCPE-INFF1H2
- Includes a belt or shoulder strap for hands-free mobile use
- Contains Silicon-backed retention strap to hold device securely
- Belt loops can be used to attach the holster to a belt up to 41 mm / 1.625” wide (not supplied)
| Maximum screen size | 4.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Panasonic |
| Material | Polyurethane |
| Product colour | Black |
| SKU | PCPE-INFF1H2 |
| Manufacturer | Panasonic |
| Availability | Out of Stock |
The Toughmate FZ-N1 Slim Holster will keep your TOUGHBOOK N1 handy and ready for action. Our holster features a silicone backed retention strap to keep device secure. Users can use the belt loop with snaps to attach the holster directly to their personal belt of choice up to 1.625"" wide.. The exterior nylon shell and foam construction provide excellent screen protection for your FZ-N1 device. The slim holster will accommodate the TOUGHBOOK N1, an N1 extended battery, and all Toughmate N1 hand straps (not combined with extended battery). It is also compatible with the TOUGHBOOK T1 device and accommodates the Toughmate T1 Standard hand strap and Enhanced Hand Strap. This product has passed the appropriate tests to qualify for the TOUGHBOOK Certified status.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polyurethane |
| Technical details | |
| Case type | Holster |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polyurethane |
| Brand compatibility | Panasonic |
| Compatibility | TOUGHBOOK N1/ TOUGHBOOK T1 |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Holster |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polyurethane |
| Brand compatibility | Panasonic |
| Compatibility | TOUGHBOOK N1/ TOUGHBOOK T1 |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Built-in battery | No |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 165 mm |
| Height | 41 mm |
| Depth | 95.2 mm |
| Weight | 90.7 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |