We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips Momentum 27M1C5500VL/00 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black

EasySelect menu toggle key for quick on-screen menu access
The discreetly placed EasySelect Menu Toggle Key allows you to make quick and easy adjustments to monitor settings in the On-Screen Display menu.

LowBlue mode and Flicker-free easy-on-the eyes viewing
Our LowBlue Mode and Flicker-free technology have been developed to reduce eye strain and fatigue often caused by long hours in front of a monitor.

SmartImage HDR gives optimal viewing from your HDR content
Select one of SmartImage HDR modes to best suit your needs. HDR Game: Optimize for playing video games. With brighter white and darker black, the gaming scene is vivid and revealing more details, easily spot enemies hiding in the dark corner and shadows. HDR Movie: Ideal for watching HDR movie. Deliver better contrast and brightness for more realistic and immerse viewing experience. HDR Photo: Enhance red, green, and blue for lively visuals. DisplayHDR: VESA DisplayHDR certified*. Personal: Customize settings in picture menu. *Please refer to specification for HDR grade.

VA display delivers awesome images with wide viewing angles
Philips VA LED display uses an advanced multi-domain vertical alignment technology which gives you super-high static contrast ratios for extra vivid and bright images. While standard office applications are handled with ease, it is especially suitable for photos, web-browsing, movies, gaming, and demanding graphical applications. It's optimized pixel management technology gives you 178/178 degree extra wide viewing angle, resulting in crisp images.

Curved display design for more immersive experience
Desktop monitors offer a personal user experience, which suits a curve design very well. The curved screen provides a pleasant yet subtle immersion effect, which focuses on you at the center of your desk.

Crystalclear images with Quad HD 2560 x 1440 pixels
These Philips screens deliver Crystalclear, Quad HD 2560x1440 or 2560x1080 pixel images. Utilizing high performance panels with high density pixel count, enabled by high bandwidth sources, these new displays will make your images and graphics come alive. Whether you are demanding professional requiring extremely detailed information for CAD-CAM solutions, using 3D graphic applications or a financial wizard working on huge spreadsheets, Philips displays will give you Crystalclear images.

1ms (MPRT) fast response for crisp image and smooth gameplay
MPRT (motion picture response time) is more intuitive way to describe the response time, which directly refers the duration from seeing blurry noise to clean and crisp images. Philips gaming monitor with 1 ms MPRT effectively eliminates smearing and motion blur, delivers shaper and precise visuals to enhance gaming experience. Best choice for playing thrilling and twitch-sensitive games.

Low input lag reduces time delay between devices to monitor
Input lag is the amount of time that elapses between performing an action with connected devices and seeing the result on screen. Low input lag reduces the time delay between entering a command from your devices to monitor, greatly improve on playing twitch-sensitive video games, particularly important to whom plays fast-paced, competitive games.

165Hz refresh rates for ultra-smooth, brilliant images
You play intense, competitive gaming. You demand display with lag free, ultra-smooth images. This Philips display redraws the screen image up-to 165 times per second, effectively faster than a standard display. A lower frame rate can make enemies appear to jump from spot to spot on the screen, making them difficult targets to hit. With 165Hz frame rate, you get those critical missing images on the screen which shows enemy movement in ultra-smooth motion so you can easily target them. With ultra-low input lag and no screen tearing, this Philips display is your perfect gaming partner

SmartImage game mode optimized for gamers
The new Philips gaming display has quick access OSD fine tuned for gamers, offering you multiple options. "FPS" mode (First person shooting) improves dark themes in games, allowing you to see hidden objects in dark areas. "Racing" mode adapts display with fastest response time, high color, along with image adjustments. "RTS" mode (Real time strategy) has a special SmartFrame mode which enables highlighting of specific area and allows for size and image adjustments. Gamer 1 and Gamer 2 enable you to save personal customized settings based on different games, ensuring best performance.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Infinity DCR |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 108.79 ppi |
| DDC/CI | Yes |
| Colour gamut | 95.6% |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 126.5% |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 250 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 144 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Display panel size | 27 inch/68.5 cm |
| Surface hardness | 3H |
| Response time (fast) | 1 ms |
| NTSC coverage (typical) | 95.6% |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | VA |
| Colour depth | 8 bit |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Display diagonal (metric) | 68.5 cm |
| Display sRGB | Yes |
| Haze rate | 25% |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Mean time between failures (MTBF) | 50 h |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| Compatible operating systems | DDC/CI; Mac OS X; sRGB; Windows 11/10/8.1/8/7 |
| Game mode | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Component video sync | Separate sync |
| Low input lag | Yes |
| EasyRead mode | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Portuguese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Russian, Simplified Chinese, Spanish, Swedish, Traditional Chinese, Turkish, Ukrainian |
| Plug and Play | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 50 h |
| Exterior finish type | Textured |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Audio output | Yes |
| HDMI | Yes |
| AC (power) in | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP version | 2.2 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 366 mm |
| Depth (without stand) | 83 mm |
| Width (without stand) | 611 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 50 h |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| User controls | Power On/Off; Menu/OK; Input/Up; Game Settings/Down; SmartImage game/Back |
| Picture enhancement | SmartImage game |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Regulatory Approvals | CB; CE Mark; FCC Class B; ICES-003; CU-EAC; EAEU RoHS; TUV/ISO9241-307; TUV-BAUART |
| Front bezel colour | Black |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Compliance certificates | RoHS |
| Compatible operating systems | DDC/CI; Mac OS X; sRGB; Windows 11/10/8.1/8/7 |
| Power supply type | Internal |
| Game mode | Yes |
| Weight (with stand) | 5.49 kg |
| Surface hardness | 3H |
| LowBlue mode | Yes |
| EasyRead mode | Yes |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Portuguese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Russian, Simplified Chinese, Spanish, Swedish, Traditional Chinese, Turkish, Ukrainian |
| Plug and Play | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 38.7 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 46 kWh |
| Operational conditions | |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 366 mm |
| Depth (without stand) | 83 mm |
| Width (without stand) | 611 mm |
| Width (with stand) | 611 mm |
| Depth (with stand) | 193 mm |
| Height (with stand) | 447 mm |
| Weight (with stand) | 5.49 kg |
| Weight (without stand) | 4.18 kg |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package height | 469 mm |
| Package weight | 9.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package height | 469 mm |
| Package weight | 9.2 kg |
| Stand included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | HDMI, DisplayPort, AC |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | HDMI, DisplayPort, AC |
| Indication | |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Other features | |
| Compatible operating systems | DDC/CI; Mac OS X; sRGB; Windows 11/10/8.1/8/7 |
| Monitor sync input signal | Separate Sync |
| Mean time between failures (MTBF) | 50 h |
| User controls | Power On/Off; Menu/OK; Input/Up; Game Settings/Down; SmartImage game/Back |
| Picture enhancement | SmartImage game |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Regulatory Approvals | CB; CE Mark; FCC Class B; ICES-003; CU-EAC; EAEU RoHS; TUV/ISO9241-307; TUV-BAUART |
| LowBlue mode | Yes |
| EasyRead mode | Yes |
| Exterior finish type | Textured |
| Low input lag | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Game mode | Yes |
| Height (without stand) | 366 mm |
| Depth (without stand) | 83 mm |
| Width (without stand) | 611 mm |
| HDMI | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| Power supply type | Internal |
| Manual | Yes |
| Touchscreen | No |
| Front bezel colour | Black |
| Recycling data | |
| Recyclable packaging material | 100% |