We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
QNAP QSW-M3224-24T network switch Managed L3 10G Ethernet (100/1000/10000) 1U Black, Silver
SKU
QSW-M3224-24T
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
L3 Lite, 10G Ethernet, AC, 116.9W, 480Gbps, 44.2 x 438.5 x 190 mm, 2.93 kg
- 24-port 10GbE network: Offers switching capacity of 480Gbps; compatible with 10GBASE-T and Multi-Gigabit NBASE-TTM technologies to connect 10G / 5G / 2.5G / 1G for high-speed network devices. LACP is supported to combine two ports for up to 20Gbps bandwidth
- L3 Lite: Provides IP settings (IPv4, IPv6, DNS), static routing, DHCP server, SNTP and advanced VLAN settings to deploy and manage high-performance and secure enterprise network infrastructure
- Continuous Enterprise networks: Adopts MC-LAG, (Multi-chassis link aggregation group) to offer High Availability and redundancy to guarantee uninterrupted network switching
- Secure network management: Supports ACL, Qfinder Pro login, and SNMP (Simple Network Management Protocol) management to ensure secure connections between the switch and network devices and enable central management and maintenance
- Low-latency AVoIP user experience: Supports IGMP Snooping with VLAN and QoS priority management for high-resolution audiovisual experiences. This makes it ideal for applications such as video walls and large outdoor display walls
- Cloud-centralized control for hassle-free management: No additional hardware or software is required. Use the AMIZcloud management platform to monitor multiple switches across various locations, enabling remote IT troubleshooting and reducing operational costs
QSW-M3224-24T
Cost-optimized high-density 1U Rackmount 24-port 10GbE Multi-gigabit L3 Lite managed switch, supporting MC-LAG for realizing IT room High Availability
QSW-M3224-24T is a cost-effective L3 Lite managed switch designed for enterprises. With twenty four 10GbE Multi-Gig ports for low-latency and high-density 10G network applications, QSW-M3224-24T accelerates high-speed storage, video editing, virtualization, AI and AVoIP applications. The QSW-M3224-24T is made in Taiwan (MIT), providing a high-quality and reliable networking solution.
Scale secure and highly-efficient enterprise network infrastructure with the QNAP L3 Lite switch
Medium to large-scale enterprises often have large and complicated network infrastructure. Upgrading to L3 Lite managed switches not only scales a secure high-speed network infrastructure, but also saves tremendous maintenance and management costs.
24x 10GbE ports for connecting more high-speed network devices
The switching capacity of the QSW-M3224-24T is 480Gbps, guaranteeing the full potential of each port. The QSW-M3224-24T can uplink to switches and servers in server rooms or connect to 10GbE NAS, workstations, AV-over-IP devices, and SNMP-compliant devices to build a flexible high-speed network transmission topology.
Optimize network performance with bandwidth and packet control
The QSW-M3224-24T offers practical bandwidth and packet control features that effectively allocate bandwidth and manage network segmentation. This significantly enhances network performance for administrators.
Powerful security and system functions
The QSW-M3224-24T has powerful security and system functions (including ACL, LLDP, RSTP and Flow Control) to help administrators enhance network reliability using access controls, troubleshooting, loop prevention and avoiding packet loss.
QSS Pro: Powerful and Smart
The QSW-M3224-24T adopts QNAP Switch System Pro (QSS Pro), which features an easy-to-use Web GUI with Layer 3 Lite and Layer 2 management and value-added functions to simplify network set up and management.
Cost-optimized high-density 1U Rackmount 24-port 10GbE Multi-gigabit L3 Lite managed switch, supporting MC-LAG for realizing IT room High Availability
QSW-M3224-24T is a cost-effective L3 Lite managed switch designed for enterprises. With twenty four 10GbE Multi-Gig ports for low-latency and high-density 10G network applications, QSW-M3224-24T accelerates high-speed storage, video editing, virtualization, AI and AVoIP applications. The QSW-M3224-24T is made in Taiwan (MIT), providing a high-quality and reliable networking solution.
Scale secure and highly-efficient enterprise network infrastructure with the QNAP L3 Lite switch
Medium to large-scale enterprises often have large and complicated network infrastructure. Upgrading to L3 Lite managed switches not only scales a secure high-speed network infrastructure, but also saves tremendous maintenance and management costs.
24x 10GbE ports for connecting more high-speed network devices
The switching capacity of the QSW-M3224-24T is 480Gbps, guaranteeing the full potential of each port. The QSW-M3224-24T can uplink to switches and servers in server rooms or connect to 10GbE NAS, workstations, AV-over-IP devices, and SNMP-compliant devices to build a flexible high-speed network transmission topology.
Optimize network performance with bandwidth and packet control
The QSW-M3224-24T offers practical bandwidth and packet control features that effectively allocate bandwidth and manage network segmentation. This significantly enhances network performance for administrators.
Powerful security and system functions
The QSW-M3224-24T has powerful security and system functions (including ACL, LLDP, RSTP and Flow Control) to help administrators enhance network reliability using access controls, troubleshooting, loop prevention and avoiding packet loss.
QSS Pro: Powerful and Smart
The QSW-M3224-24T adopts QNAP Switch System Pro (QSS Pro), which features an easy-to-use Web GUI with Layer 3 Lite and Layer 2 management and value-added functions to simplify network set up and management.
| Management features | |
|---|---|
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| System event log | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Console port | RJ-45 |
| Number of management ports | 1 pc(s) |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3an, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| 10G support | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 9000 |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 480 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Throughput | 240 Gbit/s |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Design | |
| Reset button | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black, Silver |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Country of origin | Taiwan |
| Certification | CE, FCC, VCCI, BSMI |
| Performance | |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Stackable | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 116.9 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Other features | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Country of origin | Taiwan |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 438.5 mm |
| Depth | 190 mm |
| Height | 44.2 mm |
| Weight | 2.93 kg |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 582 mm |
| Package depth | 362 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 4.45 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black, Silver |
| Stackable | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, VCCI, BSMI |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | Taiwan |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |