We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsung 27" Odyssey 3D G90XF 165Hz Gaming Monitor
- Immerse yourself in a diverse array of 3D gaming experiences across genres with stunning 3D effects on a 4K screen.
- Built-in dual speakers provide directional sound that enhances the audio of 3D videos.
- Stay ahead of the competition with a steady 165Hz refresh rate and near-instant 1ms response time (GtG).
| SKU | LS27FG900XUXXU |
|---|---|
| EAN | 8806097170600 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Odyssey |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/mmo_130490971_1744360120_9912_1781933.png;https://objects.icecat.biz/objects/mmo_130490971_1744360148_2367_1927319.png |
| PDF URLs |
View PDF |

CES Best of Innovation Award
Samsung 2D/3D Gaming Monitor is a 37-inch gaming monitor, showcasing high-quality 3D images in 4K resolution to take immersion to the next level.

TechAeris Innovation Award 2025
“The Samsung Odyssey 3D is a mind-blowing experience that you have to see to believe… this is the real deal”

Dive smoothly into 3D worlds
Odyssey 3D Hub
Jump into your 3D world effortlessly with Odyssey 3D Hub — your gateway to the best 3D video and gaming experience. Register to access supported games, and adjust settings to get the most out of your favourite content.

Enrich your sound experience
Spatial Audio
Built-in dual speakers provide directional sound that enhances the audio of 3D videos, bringing games straight out of the screen into your world.

Light up the world beyond the screen
Edge Lighting
Expand your game maps with Edge Lighting. The LEDs around the bottom of the monitor detect and match colours of your screen to bring the visual experience closer to reality.

Get smooth action without disruption
G-Sync Compatible
G-Sync compatibility syncs the GPU and panel to reduce choppiness, screen lag and image tearing. Along with AMD FreeSync Premium, it creates ultra-smooth scenes that flow smoothly to the next.
Samsung 2D/3D Gaming Monitor is a 37-inch gaming monitor, showcasing high-quality 3D images in 4K resolution to take immersion to the next level.
TechAeris Innovation Award 2025
“The Samsung Odyssey 3D is a mind-blowing experience that you have to see to believe… this is the real deal”
Dive smoothly into 3D worlds
Odyssey 3D Hub
Jump into your 3D world effortlessly with Odyssey 3D Hub — your gateway to the best 3D video and gaming experience. Register to access supported games, and adjust settings to get the most out of your favourite content.
Enrich your sound experience
Spatial Audio
Built-in dual speakers provide directional sound that enhances the audio of 3D videos, bringing games straight out of the screen into your world.
Light up the world beyond the screen
Edge Lighting
Expand your game maps with Edge Lighting. The LEDs around the bottom of the monitor detect and match colours of your screen to bring the visual experience closer to reality.
Get smooth action without disruption
G-Sync Compatible
G-Sync compatibility syncs the GPU and panel to reduce choppiness, screen lag and image tearing. Along with AMD FreeSync Premium, it creates ultra-smooth scenes that flow smoothly to the next.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Display brightness (min) | 280 cd/m² |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | LED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | IPS |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) |
| Display diagonal (metric) | 68 cm |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Built-in camera | No |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| AMD FreeSync | Yes |
| Game mode | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Brand specific technologies | Eye Saver, Black Equalizer, Ultrawide GameView |
| Game features | Ultrawide GameView |
| Management features | |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Built-in camera | No |
| Power | |
| Power cable length | 1.5 m |
| Power supply type | External |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 78 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 26.1 W |
| Annual energy consumption | 38 kWh |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 44 kWh |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Silver |
| Certification | Windows11 |
| Product colour | Silver |
| Colour name | Mercury silver |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-A, USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 1 |
| Headphone out | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| HDCP version | 2.2 |
| DisplayPort out version | 1.4 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 372.2 mm |
| Depth (without stand) | 46 mm |
| Width (without stand) | 614.1 mm |
| Feet colour | Silver |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Silver |
| Power supply type | External |
| Game mode | Yes |
| Weight (with stand) | 7.5 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Black eQualizer function | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -3 - 15° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -92 - 92° |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 12 cm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 372.2 mm |
| Depth (without stand) | 46 mm |
| Width (without stand) | 614.1 mm |
| Width (with stand) | 614.1 mm |
| Depth (with stand) | 203.3 mm |
| Height (with stand) | 541.5 mm |
| Weight (with stand) | 7.5 kg |
| Weight (without stand) | 4.7 kg |
| Package width | 834 mm |
| Package depth | 434 mm |
| Package height | 133 mm |
| Package weight | 9.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 834 mm |
| Package depth | 434 mm |
| Package height | 133 mm |
| Package weight | 9.6 kg |
| Package type | Box |
| Power cable length | 1.5 m |
| Cables included | HDMI, DisplayPort, USB |
| Packaging content | |
| Power cable length | 1.5 m |
| Cables included | HDMI, DisplayPort, USB |
| Other features | |
| Certification | Windows11 |
| Brand specific technologies | Eye Saver, Black Equalizer, Ultrawide GameView |
| Virtual AIM point | Yes |
| Off Timer Plus | Yes |
| Factory calibration report | Yes |
| Supplied AC adapter type | Yes |
| Game mode | Yes |
| Height (without stand) | 372.2 mm |
| Depth (without stand) | 46 mm |
| Width (without stand) | 614.1 mm |
| Power consumption (max) | 78 W |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | External |
| Power cable length | 1.5 m |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Certification | Windows11 |