We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsung Chromebook 2 Intel® Celeron® N4500 31.5 cm (12.4") Touchscreen WQXGA 4 GB LPDDR4x-SDRAM 64 GB eMMC Wi-Fi 6 (802.11ax) ChromeOS Silver
SKU
XE520QEA-KB1UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Galaxy Chromebook 2 360 (12.4", Celeron, 4GB)
- LED Touchscreen Display
- 2-in-1 convertible
- Military-grade durability
- Stylus compatible
| Display | 12.4" 2560 x 1600 pixels |
|---|---|
| Processor | Intel Celeron N |
| Storage | 64GB eMMC |
| Weight | 1280g |
| SKU | XE520QEA-KB1UK |
| EAN | 8806094430431 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Chromebook |
| Product Series | 2 |

2-in-1 design for optimised learning and creativity
Galaxy Chromebook 2 360 features a 12.4" bright and clear WQXGA touchscreen display. With a wide 16:10 aspect ratio, theres plenty of room for both work and play.

Built rugged for tough environments
Galaxy Chromebook 2 360 is built tough so you can take it with you anywhere - even outdoors. Featuring a spill-resistant keyboard, its passed several MIL-STD 810H tests to withstand slight drops and falls throughout the day.

Finer connectivity experience with Wi-Fi 6
Galaxy Chromebook 2 360 is enabled with Wi-Fi CERTIFIED 6™connectivity, delivering high data speeds, increased capacity and powerful performance optimised for learning environments with numerous devices connected.

Better together with Samsung Galaxy
Phone Hub
Directly control your Galaxy Chromeook 2 360.

Better together with Samsung Galaxy
Wi-Fi Sync
Sync Wi-Fi networks with Galaxy Chromebook 2 360.
2-in-1 design for optimised learning and creativity
Galaxy Chromebook 2 360 features a 12.4" bright and clear WQXGA touchscreen display. With a wide 16:10 aspect ratio, theres plenty of room for both work and play.
Built rugged for tough environments
Galaxy Chromebook 2 360 is built tough so you can take it with you anywhere - even outdoors. Featuring a spill-resistant keyboard, its passed several MIL-STD 810H tests to withstand slight drops and falls throughout the day.
Finer connectivity experience with Wi-Fi 6
Galaxy Chromebook 2 360 is enabled with Wi-Fi CERTIFIED 6™connectivity, delivering high data speeds, increased capacity and powerful performance optimised for learning environments with numerous devices connected.
Better together with Samsung Galaxy
Phone Hub
Directly control your Galaxy Chromeook 2 360.
Better together with Samsung Galaxy
Wi-Fi Sync
Sync Wi-Fi networks with Galaxy Chromebook 2 360.
Galaxy Chromebook 2 360 features a 12.4" bright and clear WQXGA touchscreen display. With a wide 16:10 aspect ratio, theres plenty of room for both work and play.
Built rugged for tough environments
Galaxy Chromebook 2 360 is built tough so you can take it with you anywhere - even outdoors. Featuring a spill-resistant keyboard, its passed several MIL-STD 810H tests to withstand slight drops and falls throughout the day.
Finer connectivity experience with Wi-Fi 6
Galaxy Chromebook 2 360 is enabled with Wi-Fi CERTIFIED 6™connectivity, delivering high data speeds, increased capacity and powerful performance optimised for learning environments with numerous devices connected.
Better together with Samsung Galaxy
Phone Hub
Directly control your Galaxy Chromeook 2 360.
Better together with Samsung Galaxy
Wi-Fi Sync
Sync Wi-Fi networks with Galaxy Chromebook 2 360.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Silver |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Silver |
| Display | |
| HD type | WQXGA |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display diagonal | 31.5 cm (12.4") |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | N4500 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor cores | 2 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 1 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 1 MP |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Mobile network generation | 4G |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| 4G standard | LTE |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Headphone outputs | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
| Bundled software | ※ Software can be changed without notice. |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Silver |
| Comments | * Actual speed of USB can vary depending on user environment * Weights and height vary depending on manufacturing process * Typical value of battery capacity tested under third-party laboratory condition. Typical value is the estimated average value considering the deviation in battery capacity among the battery samples tested under IEC 61960 standard. Rated (minimum) capacity is 42.3Wh Wh. Actual battery life may vary depending on network environment, usage patterns and other factors. |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | No |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Battery | |
| Battery capacity | 45.5 Wh |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot type | Nano |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 287.9 mm |
| Depth | 206.6 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Weight | 1.28 kg |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Comments | * Actual speed of USB can vary depending on user environment * Weights and height vary depending on manufacturing process * Typical value of battery capacity tested under third-party laboratory condition. Typical value is the estimated average value considering the deviation in battery capacity among the battery samples tested under IEC 61960 standard. Rated (minimum) capacity is 42.3Wh Wh. Actual battery life may vary depending on network environment, usage patterns and other factors. |