We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsung EF-RA576CBEGWW mobile phone case 17 cm (6.7") Cover Black
SKU
EF-RA576CBEGWW
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Samsung EF-RA576CBEGWW, Cover, Samsung, Galaxy A57 5G, 17 cm (6.7"), Black
- Drop tested case to military standard MIL-STD-810H
| SKU | EF-RA576CBEGWW |
|---|---|
| EAN | 8806099037819 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Out of Stock |
Samsung EF-RA576CBEGWW. Case type: Cover, Brand compatibility: Samsung, Compatibility: Galaxy A57 5G, Maximum screen size: 17 cm (6.7"), Surface coloration: Monochromatic, Product colour: Black
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Packaging content | Galaxy A57 5G Rugged Case, QSG |
| Package type | Hanging box |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A57 5G |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A57 5G |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 1.22 m |
| Military standard | MIL-STD-810H |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Hanging box |
| Width | 82.3 mm |
| Height | 166.3 mm |
| Depth | 11.8 mm |
| Weight | 41 g |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Packaging content | Galaxy A57 5G Rugged Case, QSG |