We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsung LS49A950UIPXXU computer monitor 124.5 cm (49") 5120 x 1440 pixels QLED Black
SKU
LS49A950UIPXXU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Samsung LS49A950UIPXXU, 124.5 cm (49"), 5120 x 1440 pixels, QLED, 4 ms, Black
| Display | 49" 5120 x 1440 pixels |
|---|---|
| Native aspect ratio | 32:9 |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Gaming |
| SKU | LS49A950UIPXXU |
| EAN | 8806094771947 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Samsung LS49A950UIPXXU. Display diagonal: 124.5 cm (49"), Display resolution: 5120 x 1440 pixels, Display technology: QLED, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 32:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
| Performance | |
|---|---|
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| Game mode | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Smart modes | RTS, Cinema, Custom, RPG |
| Brand specific technologies | Black Equalizer |
| Low input lag | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega DCR |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 32:9 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 125% |
| Adobe RGB coverage | 92% |
| Display technology | QLED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewable size, horizontal | 119.2 cm |
| Viewable size, vertical | 33.5 cm |
| Display resolution | 5120 x 1440 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 124.5 cm (49") |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| NTSC coverage (typical) | 88% |
| Display brightness (peak) | 400 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | VA |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| Screen curvature rating | 1800R |
| Display diagonal (metric) | 124 cm |
| Multimedia | |
| Built-in camera | No |
| Power | |
| Power cable length | 1.5 m |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 220 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 45 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 45 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 68 kWh |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1402542 |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Colour name | Charcoal Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 369.4 mm |
| Depth (without stand) | 193.7 mm |
| Width (without stand) | 1199.5 mm |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Game mode | Yes |
| Weight (with stand) | 14.6 kg |
| Touchscreen | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -15 - 15° |
| Tilt angle range | -2 - 15° |
| Pivot | No |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 12 cm |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 369.4 mm |
| Depth (without stand) | 193.7 mm |
| Width (without stand) | 1199.5 mm |
| Width (with stand) | 1199.5 mm |
| Depth (with stand) | 349.7 mm |
| Height (with stand) | 523.1 mm |
| Bezel width (side) | 20.1 m |
| Weight (with stand) | 14.6 kg |
| Weight (without stand) | 11.6 kg |
| Package width | 1327 mm |
| Package depth | 318 mm |
| Package height | 497 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 1327 mm |
| Package depth | 318 mm |
| Package height | 497 mm |
| Stand included | Yes |
| Power cable length | 1.5 m |
| Cables included | HDMI, USB Type-C |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Power cable length | 1.5 m |
| Cables included | HDMI, USB Type-C |
| Sustainability | |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1402542 |
| Other features | |
| Brand specific technologies | Black Equalizer |
| Low input lag | Yes |
| Game mode | Yes |
| Height (without stand) | 369.4 mm |
| Depth (without stand) | 193.7 mm |
| Width (without stand) | 1199.5 mm |
| Power consumption (max) | 220 W |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power cable length | 1.5 m |
| Ethernet LAN | Yes |
| Display brightness (peak) | 400 cd/m² |
| Touchscreen | No |