We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Soundcore AeroFit 2 Pro 2-in-1 Hybrid Earbuds, White
SKU
A3875G21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
soundcore AeroFit 2 Pro 2-in-1 Hybrid Earbuds, White
- 2-in-1 hybrid design Open-Ear and Noise Reduction modes
- Adjustable ear hooks for a customisable fit and mode switching
- In Focus Mode, Adaptive Active Noise Reduction quiets the world around you
- Pressure-free half-in-ear fit for all-day comfort and awareness in Open-Ear Mode
- 11.8 mm composite drivers for high-fidelity, studio-quality sound
- Hi-Res Audio and LDAC for lossless Hi-Fi sound
- Dynamic spatial audio with head tracking for an immersive soundstage
- 4 mics and AI algorithm reduce environmental noise for clearer calls
| SKU | A3875G21 |
|---|---|
| EAN | 0194644250072 |
| Manufacturer | SoundCore |
| Availability | Out of Stock |
Seamlessly Switch Between Two Modes: Adjust your ear hooks to effortlessly switch between Open-Ear and Noise Reduction modes. Whether you're doing an intense workout or on your daily commute, AeroFit 2 Pro adapts seamlessly to every moment of your day.
All-Day Comfort and Awareness with Open-Ear Mode: Free yourself from in-ear pressure with breathable, all-day comfort that keeps you completely aware of your world while you listen.
Reduce the Noise with Active Noise Reduction: Comfortable, half-in-ear fit with adaptive active noise cancellation reduces background noise by scanning your ear canal and ambient noise every 0.3 seconds to dynamically adjust cancellation and block noise more efficiently.
Enjoy Cinema-Like Sound: Immerse yourself in studio-quality audio, powered by 11.8 mm composite drivers, Hi-Res audio, and LDAC technology. With dynamic head tracking, enjoy a soundstage that moves naturally with you, for a vivid, dynamic listening experience.
Crisp, Clear Calls: Four microphones and advanced AI work together to filter out external noise and wind then boost your voice for crystal-clear calls. Be heard loud and clear no matter where you are, for conversations that sound like they're face-to-face.
All-Day Comfort and Awareness with Open-Ear Mode: Free yourself from in-ear pressure with breathable, all-day comfort that keeps you completely aware of your world while you listen.
Reduce the Noise with Active Noise Reduction: Comfortable, half-in-ear fit with adaptive active noise cancellation reduces background noise by scanning your ear canal and ambient noise every 0.3 seconds to dynamically adjust cancellation and block noise more efficiently.
Enjoy Cinema-Like Sound: Immerse yourself in studio-quality audio, powered by 11.8 mm composite drivers, Hi-Res audio, and LDAC technology. With dynamic head tracking, enjoy a soundstage that moves naturally with you, for a vivid, dynamic listening experience.
Crisp, Clear Calls: Four microphones and advanced AI work together to filter out external noise and wind then boost your voice for crystal-clear calls. Be heard loud and clear no matter where you are, for conversations that sound like they're face-to-face.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Calls/Music/Sport/Everyday |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook, In-ear |
| Product colour | White |
| Volume control | Button |
| Foldable | No |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Answer/end call, Play/Pause, Reject call, Track <, Track >, Volume +, Volume - |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Detachable cable | No |
| Colour name | Midnight Black |
| Suggested gender | Boy/Girl |
| Recommended age group | Adult |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook, In-ear |
| Product colour | White |
| Foldable | No |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook, In-ear |
| Product colour | White |
| Volume control | Button |
| Foldable | No |
| Control type | Buttons |
| Colour name | Midnight Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | True Wireless Stereo (TWS) |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.1 |
| Headphones | |
| Ear coupling | Air conduction |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Control unit | |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
|---|---|
| Fast charging | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Continuous audio playback time (ANC off) | 7 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 109 g |
| Width | 107.5 mm |
| Height | 30.2 mm |
| Depth | 57 mm |
| Left earpiece weight | 10.4 g |
| Right earpiece weight | 10.4 g |
| Charging case weight | 88.2 g |
| Packaging data | |
| Package width | 150 mm |
| Package height | 46 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package weight | 210 g |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Packaging content | |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Logistics data | |
| Customs product code (TARIC) | 8517629400 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Volume control | Button |
| Bluetooth version | 6.1 |
| Colour name | Midnight Black |