We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Soundcore R60i Wireless Noise Cancelling Earbuds, Black
SKU
D1202G11
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
soundcore R60i Wireless Noise Cancelling Earbuds, Black
- Adaptive Noise Cancelling technology silences the world around you
- Rich, well-balanced treble and punchy bass
- Hi-Res Audio and LDAC for lossless Hi-Fi sound
- Instant AI translation between over 100 languages
- 6 mics and AI algorithm reduce environmental noise for clearer calls
- Up to 10 hours of playtime per charge and 50 hours total with the case
- 10-minute fast charging provides up to 3 hours of playback
- Customise your sound and access soundscapes with the free soundcore App
| SKU | D1202G11 |
|---|---|
| EAN | 0194644269470 |
| Manufacturer | SoundCore |
| Availability | Out of Stock |
Real-Time Adaptive Noise Cancelling: Reduces noise by up to 52 dB with adaptive technology that detects your surroundings and automatically chooses the best noise-cancelling level for you.
Hi-Res Certified Sound with LDAC: Enjoy stunning, lossless Hi-Fi audio powered by LDAC and Hi-Res Audio certifications. These noise-cancelling earbuds accurately deliver the fine details for rich, well-balanced treble and bass.
Instant AI Translation: Instantly understand 100 languages with accurate two-way translation to make communicating with the world even easier and real-time translation so you understand speeches or meetings no matter where you are.
Crisp, Clear Calls: Six microphones and advanced AI work together to filter out external noise and wind for crystal-clear calls. Be heard loud and clear no matter where you are, for conversations that sound like they're face-to-face.
Listen for Longer: Get up to 10 hours of playtime on a single charge and a total of 50 with the case, with noise cancellation enabled, get up to 8 hours of playtime on a single charge and a total of 40 with the case. A 10-minute charge delivers up to 3 hours of playtime.
Hi-Res Certified Sound with LDAC: Enjoy stunning, lossless Hi-Fi audio powered by LDAC and Hi-Res Audio certifications. These noise-cancelling earbuds accurately deliver the fine details for rich, well-balanced treble and bass.
Instant AI Translation: Instantly understand 100 languages with accurate two-way translation to make communicating with the world even easier and real-time translation so you understand speeches or meetings no matter where you are.
Crisp, Clear Calls: Six microphones and advanced AI work together to filter out external noise and wind for crystal-clear calls. Be heard loud and clear no matter where you are, for conversations that sound like they're face-to-face.
Listen for Longer: Get up to 10 hours of playtime on a single charge and a total of 50 with the case, with noise cancellation enabled, get up to 8 hours of playtime on a single charge and a total of 40 with the case. A 10-minute charge delivers up to 3 hours of playtime.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | True Wireless Stereo (TWS) |
| Bluetooth | Yes |
| Headphones | |
| Ear coupling | Intraaural |
| Transparency mode | Yes |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Number of microphones | 6 |
| Battery | |
| Continuous audio playback time (with charging case) | 50 h |
| Continuous audio playback time (ANC off) | 10 h |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 59 g |
| Width | 57.5 mm |
| Height | 29.3 mm |
| Depth | 57.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 108 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package weight | 145 g |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| Charging stand | No |
| Logistics data | |
| Customs product code (TARIC) | 8517629400 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |