We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
StarTech.com 2m DisplayPort 2.1 Cable, VESA Certified DP80 DisplayPort Cable, Uncompressed 10K/8K 60Hz, 16K 60Hz/8K 240Hz w/DSC 1.2a, DP 2.1 Monitor Cord
SKU
DP21V-2M-DP80-CABLE
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
StarTech 2m DisplayPort 2.1 Cable, VESA Certified DP80 DisplayPort Cable, Uncompressed 10K/8K 60Hz, 16K 60Hz/8K 240Hz w/DSC 1.2a, DP 2.1 Monitor Cord
- Deliver Uncompressed 10K 60Hz Video: Connect this DP 2.1 (DP80) Cable to an ultra-high resolution display for vivid, uncompressed 10K/8K 60Hz/4K 240Hz video with HDR support and HDCP 2.3; Enable immersive sound quality with 32-channel and 7.1 surround audio
- Certified for Guaranteed Performance: Trust this VESA-Certified DP 2.1 cable for guaranteed DP80 (80Gbps) bandwidth with UHBR20 link rate support, ensuring full 10K 60Hz performance and up to 16K 60Hz / 8K 240Hz with Display Stream Compression (DSC 1.2a)
- Identify Specs Instantly: DP2.1 (DP80) specs printed on each Quick ID connector remove guesswork and confirm feature support at-a-glance; The eco-friendly TPE jacket is flexible and durable, designed to withstand tight bends and is RoHS-compliant
- For High-Resolution Workflows: Optimize high performance GPUs and AV workstations at UHD resolutions beyond 4K; Achieve sharp 10K/8K picture at 10-bit and 8-bit 4:4:4 chroma; Works with USB-C to DP adapters for laptops such as Apple M-series Pro/Max MacBooks
- The IT Pro's Choice: Our digital display cables are rigorously lab-tested for signal integrity, durability, and compatibility across HDMI, DisplayPort, USB-C, and legacy interfaces; Backed by free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
| SKU | DP21V-2M-DP80-CABLE |
|---|---|
| EAN | 0065030936637 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Unlock UHBR20 Bandwidth for Next-Gen Resolutions, High Refresh Rates, and Uncompressed 10K/8K 60Hz video
Connect an 8K/4K UHD DisplayPort monitor to a host computer or MST hub, using this VESA-Certified DisplayPort 2.1 DP80 Cable. This cable facilitates high bandwidth video and multi-channel audio and is ideal for 8K workstations, high performance GPUs, and dedicated AV applications including media production and content creation.
Seamless Compatibility
For seamless operation between DisplayPort-enabled devices, the DisplayPort 2.1 Cable is VESA Certified for guaranteed DP 2.1 and backward compatibility (DP 2.0/1.4/1.2). It supports G-Sync and FreeSync, enhancing Variable Refresh Rate (VRR) performance for optimal picture quality between high-capacity GPUs and supported displays.
Durable Design
This DisplayPort cable features a flexible TPE outer jacket that is tested to withstand 600 bending cycles at -/+60 degrees, and routes easily around corners and desk edges. Robust strain reliefs enable convenient positioning of the cable, and latching nickel-plated DP connectors attach securely to prevent accidental disconnection. The connectors are rated to operate beyond 10,000 insertions.
Supported DisplayPort 2.1 Features:
This DP80 DisplayPort cable supports the following DP 2.1 features:
• UHBR20 supports high refresh rates including uncompressed 5K 144Hz and 4K 240Hz
• DSC-compressed video up to 16K 60Hz / 10K 144Hz / 8K 240Hz 4:4:4 8-bit
• Uncompressed video resolutions up to 10K 60Hz / 8K 60Hz / 4K 240Hz 4:4:4 8-bit
• High-Bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.3 for a secure connection between source and display
• High Dynamic Range 10 (HDR10) for higher contrast ratio and vibrant picture quality
• Display Stream Compression (DSC) 1.2a for maximum resolution output
• Multi-Stream Transport (MST) for daisy-chaining multiple monitors
• 32 Uncompressed Digital Audio Channels
• Backward compatible with previous DP versions
This DP 2.1 Cable is constructed with braided aluminum mylar shielding to minimize EMI for clear, consistent audio/video output and long-term reliable performance.
Connect an 8K/4K UHD DisplayPort monitor to a host computer or MST hub, using this VESA-Certified DisplayPort 2.1 DP80 Cable. This cable facilitates high bandwidth video and multi-channel audio and is ideal for 8K workstations, high performance GPUs, and dedicated AV applications including media production and content creation.
Seamless Compatibility
For seamless operation between DisplayPort-enabled devices, the DisplayPort 2.1 Cable is VESA Certified for guaranteed DP 2.1 and backward compatibility (DP 2.0/1.4/1.2). It supports G-Sync and FreeSync, enhancing Variable Refresh Rate (VRR) performance for optimal picture quality between high-capacity GPUs and supported displays.
Durable Design
This DisplayPort cable features a flexible TPE outer jacket that is tested to withstand 600 bending cycles at -/+60 degrees, and routes easily around corners and desk edges. Robust strain reliefs enable convenient positioning of the cable, and latching nickel-plated DP connectors attach securely to prevent accidental disconnection. The connectors are rated to operate beyond 10,000 insertions.
Supported DisplayPort 2.1 Features:
This DP80 DisplayPort cable supports the following DP 2.1 features:
• UHBR20 supports high refresh rates including uncompressed 5K 144Hz and 4K 240Hz
• DSC-compressed video up to 16K 60Hz / 10K 144Hz / 8K 240Hz 4:4:4 8-bit
• Uncompressed video resolutions up to 10K 60Hz / 8K 60Hz / 4K 240Hz 4:4:4 8-bit
• High-Bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.3 for a secure connection between source and display
• High Dynamic Range 10 (HDR10) for higher contrast ratio and vibrant picture quality
• Display Stream Compression (DSC) 1.2a for maximum resolution output
• Multi-Stream Transport (MST) for daisy-chaining multiple monitors
• 32 Uncompressed Digital Audio Channels
• Backward compatible with previous DP versions
This DP 2.1 Cable is constructed with braided aluminum mylar shielding to minimize EMI for clear, consistent audio/video output and long-term reliable performance.
| Features | |
|---|---|
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| DisplayPort version | 2.1 |
| Data transfer rate | 80 Gbit/s |
| Maximum resolution | 15360 x 8640 pixels |
| Supported graphics resolutions | 10240 x 4320, 7680 x 4320, 5120 x 2880, 4096 x 2160, 15360 x 8640 |
| HDCP | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Colour sampling | 4:4:4 |
| HDCP version | 2.3 |
| Display Stream Compression (DSC) | Yes |
| Display Stream Compression (DSC) version | 1.2a |
| Connector housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Cable type | Round cable |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 8.2 mm |
| Weight | 224 g |
| Package weight | 272 g |
| Package width | 172 mm |
| Package depth | 202 mm |
| Package height | 38 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cable diameter | 8.2 mm |
| Package weight | 272 g |
| Weight | 224 g |
| Package width | 172 mm |
| Package depth | 202 mm |
| Package height | 38 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Master (outer) case width | 540 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 230 mm |