We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Synology DDR3-1600 2x 4GB memory module 8 GB 2 x 4 GB 1600 MHz ECC
SKU
RAMEC1600DDR3-4GBX2
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4GB x2 kit, DDR3-1600, ECC, DIMM, CL=11, Single Rank, 240pin, 1.5V
| Internal memory type | DDR3 |
|---|---|
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| SKU | RAMEC1600DDR3-4GBX2 |
| EAN | 4711174721870 |
| Manufacturer | Synology |
| Availability | Out of Stock |
RAM capacity can be expanded on selected Synology NAS servers for boosted performance and responsiveness under high system loads. To ensure the optimum durability and compatibility, always select Synology authentic RAM modules from your local distributors and follow the installation instructions in your product quick installation guides. Synology will not provide complete product warranty or technical support if non-Synology RAM modules are used for memory upgrade.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.5 V |
| Memory | |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 4 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.5 V |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 2 x 4 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.5 V |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |