We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Synology RAM1600DDR3-4GB memory module 1 x 4 GB DDR3 1600 MHz
SKU
RAM1600DDR3-4GB
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4GB 1600MHz DDR3 Unbuffered Module Upgrade for DS1515+/1815+
| Internal memory type | DDR3 |
|---|---|
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| Component for | PC/server |
| SKU | RAM1600DDR3-4GB |
| EAN | 4711174721900 |
| Manufacturer | Synology |
| Availability | Out of Stock |
Synology is a dedicated Network Attached Storage (NAS) provider. From small-and-medium business to individual users, Synology products offer a full range of choices to fulfill different needs, while sharing some similar characteristics- eco-friendly, quiet, and versatile.
| Design | |
|---|---|
| Compatible products | DS1515+/1815+ |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Compatible products | DS1515+/1815+ |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |