We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Synology RAMEC1600DDR3-2GBX2 memory module 4 GB 2 x 2 GB DDR3 1600 MHz ECC
SKU
RAMEC1600DDR3-2GBX2
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4 GB, 2 x 2 GB, DDR3-1600, ECC, 240 pin DIMM, CL=11, 1.5V
| Internal memory type | DDR3 |
|---|---|
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| SKU | RAMEC1600DDR3-2GBX2 |
| EAN | 4711174721917 |
| Manufacturer | Synology |
| Availability | Out of Stock |
RAM capacity can be expanded on selected Synology NAS servers for boosted performance and responsiveness under high system loads. To ensure the optimum durability and compatibility, always select Synology authentic RAM modules from your local distributors and follow the installation instructions in your product quick installation guides. Synology will not provide complete product warranty or technical support if non-Synology RAM modules are used for memory upgrade.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.5 V |
| Design | |
| Compatible products | Synology DiskStation : DS3615xs Synology RackStation : RS3617xs, RS3614xs/RS3614RPxs |
| Product colour | Green |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 2 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Compatible products | Synology DiskStation : DS3615xs Synology RackStation : RS3617xs, RS3614xs/RS3614RPxs |
| Product colour | Green |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 2 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |