We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus AWV342GL Display Privacy Filter Accessories Hinge
SKU
AWV342GL
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Universal Flexi-Hinges For Privacy Screens
- Compatible with Targus® privacy screens (17-28 inch)
- Provides convenience to 'flip' attached privacy filter over monitors when not required
- Solutions for raised or thin bezel monitors
- Prolongs the life of privacy filter
- Replacements for existing damaged hinges
| SKU | AWV342GL |
|---|---|
| EAN | 5051794036923 |
| Manufacturer | Targus |
| Availability | Out of Stock |
Designed for busy environments where both privacy and data security are as important as viewing convenience. Targus® Universal Flexi-Hinges For Privacy Screens allows you to 'flip' or remove the privacy filters with ease when you temporarily want to share information on your monitor. The conventional way of removing the privacy filters can be prone to damages, this simple and effective solution allows you to conveniently engage and disengage the privacy filters as well as prolonging the life of the filter.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Hinge |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Taiwan |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 120 mm |
| Depth | 3 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 20 g |