We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tech21 Evo Clear mobile phone case 17 cm (6.7") Cover Transparent
SKU
T21-9800
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Evo Clear - Apple iPhone 14 Plus Case - Clear
- 12ft (3.6m) Multi-Drop Protection – Specially designed to protect every element of your device, no matter how many times you drop it
- Anti-Yellowing Technology – Made with an advanced formula that stops any yellowing for the lifetime of the device
- Scratch Resistant – The self-healing materials smooth over any scratches and keep the case looking as good as new
- Advanced Antimicrobial Technology – Our special formula is built into the case keeping it clean, safe and free from harmful microbes
- Enhanced Camera Protection – Keep your images crisp and clean with our raised camera lens protection
| Maximum screen size | 6.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover case |
| SKU | T21-9800 |
| Manufacturer | Tech21 |
| Availability | Out of Stock |
Protect your iPhone 14 Plus with Evo Clear – A bestselling, scratch-resistant hard case made with anti-yellowing materials for total transparency. For the person who wants both protection and to still enjoy Apple’s stunning design aesthetics.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14 Plus |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Impact resistant, Scratch resistant |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14 Plus |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Impact resistant, Scratch resistant |
| Drop proof up to | 3.6 m |
| Anti-yellowing protection | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |