We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tech21 Evo Lite mobile phone case 17 cm (6.7") Cover Black
SKU
T21-9803
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Evo Lite - Apple iPhone 14 Plus Case - Black
- 10ft (3m) Multi-Drop Protection – Specially designed to protect every element of your device, no matter how many times you drop it
- Enhanced Camera Protection – Keep your images crisp and clean with our raised camera lens protection
- Slim Profile – Made from thin, flexible and soft materials, making it comfortable to hold and easy to take on and off
- Precise Fit – Designed to perfectly complement all the functions and features of your phone
- Waste Responsible Innovation – Our latest in plastic material innovation ensures this case disintegrates faster than any other regular case after use
| Maximum screen size | 6.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover case |
| SKU | T21-9803 |
| Manufacturer | Tech21 |
| Availability | Out of Stock |
Protect your iPhone 14 Plus with a black Evo Lite – One of our thinnest, lightest and most stylish phone cases. For an everyday phone case, it feels great in the hand and offers serious protection and value for money.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14 Plus |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof, Impact resistant |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14 Plus |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof, Impact resistant |
| Drop proof up to | 3 m |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |