We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tech21 EvoLite mobile phone case 15.5 cm (6.1") Cover Transparent
SKU
T21-10433
- Compatible with iPhone 16e and iPhone 14
- 8ft (2.4m) Multi-Drop Protection – Specially designed to protect every element of your device, no matter how many times you drop it
- Enhanced Camera Protection – Keep your images crisp and clean with our raised camera lens protection
- Transparent Backing – Made with an advanced formula that stops any yellowing for the lifetime of the device
- Slim Profile – Made from flexible and soft materials, making it easy to put on and take off
- Waste Responsible Innovation – Our latest in plastic material innovation ensures this case disintegrates faster than any other regular case after use
| SKU | T21-10433 |
|---|---|
| Manufacturer | Tech21 |
| Availability | Out of Stock |
Protect your iPhone 16e/14 with a clear EvoLite – One of the thinnest, lightest and most stylish clear phone cases around. For an everyday phone case, it feels great in the hand and offers serious protection and value for money.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic |
| Desktop stand | No |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16e/14 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Features | |
| Pattern | No pattern |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16e/14 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Drop proof up to | 2.4 m |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |