We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Titan 10m Cat6 UTP networking cable White
SKU
31-0100W
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable standard | Cat6 |
| SKU | 31-0100W |
| Manufacturer | Titan |
| Availability | Out of Stock |
UTP RJ45 patch lead. Available in a variety of colours and sizes to suit its environment. All cables are fitted with flush moulded boots - meaning the shoulders of the cable are no wider than the connector so they will sit easily next to each other in a patch panel. The boot also stops damage to the cable when being removed from a patch panel as the wiring is no longer exposed.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Cable length | 10 m |
| Compliance certificates | RoHS |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Cable length | 10 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |