We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Valcom Trunk Port Ethernet 100 Mbit/s
SKU
VIP-824
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Host interface | RJ-45 |
| Interface | Ethernet |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| SKU | VIP-824 |
| EAN | 0799111010229 |
| Manufacturer | Valcom |
| Availability | Out of Stock |
The VIP-824 Quad Networked Trunk Port allows most loop start terminal devices to be connected to a managed IP-based LAN/WAN.
- RJ-45 for network connection
- 4 RJ-11 FXO connections
- 4 RJ-11 failover telephone connections
- Decode Caller ID signals
- Front panel activity LED
- Network activity LEDs
- 2.5mm jack for DC power
- RJ-45 for network connection
- 4 RJ-11 FXO connections
- 4 RJ-11 failover telephone connections
- Decode Caller ID signals
- Front panel activity LED
- Network activity LEDs
- 2.5mm jack for DC power
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| Connector(s) | 8 x RJ-11 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | RJ-45 |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | DHCP, IGMP v3, UDP, TCP, HTTP, Telnet, FTP |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Certification | FCC |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Input current | 0.325 A |
| USB powered | No |
| Indication | |
|---|---|
| Link/Act LED | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 171.5 mm |
| Depth | 241 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Weight | 790 g |
| Protocols | |
| Supported network protocols | DHCP, IGMP v3, UDP, TCP, HTTP, Telnet, FTP |
| Certificates | |
| Certification | FCC |
| Other features | |
| Power supply type | 24 VDC |
| Ports quantity | 4 |
| Network ready | Yes |
| Link/Act LED | Yes |
| Connector(s) | 8 x RJ-11 |