We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer NITRO VG0 Nitro VG270KV4bmiipx - 27'' 4K Ultra HD (3840x2160), 160HZ, 1ms, IPS, Black
SKU
UM.HV0EE.405
Login for pricing
In Stock:
4 available
Nitro VG270KV4bmiipx - 27'' 4K Ultra HD (3840x2160), 160HZ, 1ms, IPS, Black
- 27” 4K Ultra HD (3840x2160) – Incredible detail and sharp clarity.
- 160Hz Refresh Rate – Smooth, fluid gameplay.
- 1ms Response Time – Fast reactions with reduced blur.
- IPS Panel – Vivid colours and wide viewing angles.
- Sleek Black Design – Clean, modern gaming aesthetic.
| SKU | UM.HV0EE.405 |
|---|---|
| EAN | 4711474325082 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | In Stock |
| Product Family | NITRO VG0 |
Experience stunning clarity with 4K Ultra HD resolution on a vibrant 27” IPS display. With a fast 160Hz refresh rate and 1ms response time, the Nitro VG270KV4 delivers ultra-smooth, responsive gameplay without sacrificing detail. Crisp visuals, accurate colours, and high-speed performance – built for gamers who want it all.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Display | |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 160 Hz |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | LED |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 367 mm |
| Depth (without stand) | 69 mm |
| Width (without stand) | 614 mm |
| Cable lock slot | No |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight (with stand) | 4.57 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Height adjustment | No |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.6 W |
| Power consumption (typical) | 25 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 367 mm |
| Depth (without stand) | 69 mm |
| Width (without stand) | 614 mm |
| Width (with stand) | 614 mm |
| Depth (with stand) | 199 mm |
| Height (with stand) | 462 mm |
| Weight (with stand) | 4.57 kg |
| Weight (without stand) | 4.19 kg |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 133 mm |
| Package height | 466 mm |
| Package weight | 7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 133 mm |
| Package height | 466 mm |
| Package weight | 7 kg |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Height (without stand) | 367 mm |
| Depth (without stand) | 69 mm |
| Width (without stand) | 614 mm |
| HDMI | Yes |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
You may also be interested in
| Product |
Acer NITRO VG0 Nitro VG270KV4bmiipx -...
Login for pricing
|
Popular
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9...
Login for pricing
|
Hot Product
Philips B Line 346B1C/00 computer moni...
Login for pricing
|
Recommended
Philips B Line 345B1C/00 computer moni...
Login for pricing
|
Philips 162B9T/00 computer monitor 39....
Login for pricing
|
Bestseller
Philips B Line 243B1/00 computer monit...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UM.HV0EE.405
|
TD2430
|
346B1C/00
|
345B1C/00
|
162B9T/00
|
243B1/00
|
| Manufacturer |
Acer
|
Viewsonic
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
| Display technology |
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
21:9
|
21:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Home
|
Home
|





