We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock PG32QFT computer monitor 81.3 cm (32") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
SKU
90LXA0X0-A0E0A0J
Login for pricing
In Stock:
20 available
32", 2560 x 1440 IPS, 180Hz, 16:9, 400cd/m², 1ms, 178°/178°
- 32" LED IPS
- Quad HD, 16:9, 2560 x 1440
- 180Hz, 1ms, 400cd/m2
| SKU | 90LXA0X0-A0E0A0J |
|---|---|
| EAN | 4711581492219 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | In Stock |
Experience an expansive viewing experience on a 32-inch QHD IPS display, designed to deliver both scale and clarity with smooth performance. A 180Hz refresh rate and 1ms GTG response time ensure responsive, fluid motion, while a 151% sRGB wide color gamut and VESA DisplayHDR™ 400 reveal nuanced tones and refined contrast across every scene. Enhanced with AMD FreeSync™ for seamless visuals, the display also features ergonomic adjustability for personalized comfort, along with an integrated Wi-Fi antenna design for a more stable and connected experience.
See More with 32” QHD
Bigger than 27”, the 32” screen brings a more immersive and enjoyable viewing experience. With 180Hz and QHD resolution, visuals feel smoother, sharper, and more dynamic.
178° WIDE VIEWING ANGLES
Consistent visuals are preserved from every perspective, with IPS technology minimizing color shift and maintaining clarity across wide angles.
2K QHD RESOLUTION
27” 2K resolution that keeps every detail clear and every moment controlled.
151% SRGB Wide Color Gamut
With 151% SRGB coverage, the display offers a wider color gamut that brings deeper tones and more vibrant visuals to life. Ideal for HDR content and advanced creative work requiring expanded color expression.
Anti-Glare
The anti-glare surface reduces reflections from ambient light, helping maintain clear visibility in bright environments. Enjoy a more comfortable viewing experience with minimized distractions and improved screen clarity for work or entertainment.
See More with 32” QHD
Bigger than 27”, the 32” screen brings a more immersive and enjoyable viewing experience. With 180Hz and QHD resolution, visuals feel smoother, sharper, and more dynamic.
178° WIDE VIEWING ANGLES
Consistent visuals are preserved from every perspective, with IPS technology minimizing color shift and maintaining clarity across wide angles.
2K QHD RESOLUTION
27” 2K resolution that keeps every detail clear and every moment controlled.
151% SRGB Wide Color Gamut
With 151% SRGB coverage, the display offers a wider color gamut that brings deeper tones and more vibrant visuals to life. Ideal for HDR content and advanced creative work requiring expanded color expression.
Anti-Glare
The anti-glare surface reduces reflections from ambient light, helping maintain clear visibility in bright environments. Enjoy a more comfortable viewing experience with minimized distractions and improved screen clarity for work or entertainment.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 151% |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2727 x 0.2727 mm |
| Viewable size, horizontal | 69.8 cm |
| Viewable size, vertical | 39.3 cm |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 81.3 cm (32") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | IPS |
| DCI-P3 coverage | 97% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range (HDR) 400 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Power | |
| Power cable length | 1.5 m |
| AC input voltage | 90 - 264 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 70 W |
| Power consumption (typical) | 31 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Input current | 1.5 A |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 424 mm |
| Depth (without stand) | 56 mm |
| Width (without stand) | 714 mm |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight (with stand) | 10 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -20 - 20° |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 10 cm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 424 mm |
| Depth (without stand) | 56 mm |
| Width (without stand) | 714 mm |
| Width (with stand) | 714 mm |
| Depth (with stand) | 279 mm |
| Height (with stand) | 585 mm |
| Weight (with stand) | 10 kg |
| Weight (without stand) | 7.4 kg |
| Package weight | 11.4 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 11.4 kg |
| Power cable length | 1.5 m |
| Cables included | HDMI, AC, DisplayPort |
| DisplayPort cable length | 1.5 m |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Packaging content | |
| Power cable length | 1.5 m |
| Cables included | HDMI, AC, DisplayPort |
| DisplayPort cable length | 1.5 m |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 97% |
| Height (without stand) | 424 mm |
| Depth (without stand) | 56 mm |
| Width (without stand) | 714 mm |
| Power consumption (max) | 70 W |
| HDMI | Yes |
| Power cable length | 1.5 m |
| Touchscreen | No |
You may also be interested in
| Product |
Asrock PG32QFT computer monitor 81.3 c...
Login for pricing
|
Bestseller
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
Login for pricing
|
Popular
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9...
Login for pricing
|
Recommended
Philips E Line 325E1C/00 computer moni...
Login for pricing
|
Hot Product
Philips E Line 328E1CA/00 computer mon...
Login for pricing
|
Philips 162B9T/00 computer monitor 39....
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90LXA0X0-A0E0A0J
|
HT225HPB
|
TD2430
|
325E1C/00
|
328E1CA/00
|
162B9T/00
|
| Manufacturer |
Asrock
|
Hannspree
|
Viewsonic
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N/A
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| Display diagonal |
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
under 18 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
1366 x 768 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Market positioning |
Gaming
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Home
|





