We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS ProArt OLED PA27USD computer monitor 67.3 cm (26.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD QD-OLED Black
SKU
PA27USD
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ProArt Display OLED PA27USD Professional Monitor – 27-inch (26.5-inch viewable), 4K UHD (3840 x 2160), QD-OLED, 99% DCI-P3, ΔE < 1, 240Hz, Self / Auto Calibration, HDR-10, HLG, Dolby Vision, 12G-SDI, HDMI2.1, DisplayPort2.1, Thunderbolt 4 PD 96W, Calman Ready, ColourSpace Integration
- 26.5-inch 4K UHD (3840 x 2160) QD-OLED panel with 240 Hz refresh rate and 0.1 ms (GTG) response time for smooth rendering
- 1000 nits peak brightness with VESA DisplayHDR True Black 400 for exceptional color contrast
- True 10-bit color depth provides 100% sRGB, 99% DCI-P3 and BT. 2020 wide color gamut
- 12G-SDI supports 4K@60Hz real-time playback without any compression, compatible with 6G and 3G Level A & B
- World-leading ∆E < 1 color performance and ASUS ProArt Hardware Calibration Technology for color-accuracy optimization and color profile write-back
- Multiple HDR format support, including Dolby Vision, HLG and HDR10
- Rich connectivity including 12G-SDI, dual Thunderbolt 4 up to 96W Power Delivery, HDMI2.1, DisplayPort2.1 and a built-in USB Hub
- Includes two versatile stand options to suit any scenario or setup, along with an elegant metal handle for portability
- Monitor hood helps reduce reflections, and bundled clips allow for easy cable management
Stunning Contrast from Production to Post
Designed for content creators, the ProArt Display OLED PA27USD is a professional monitor that features a cutting-edge 26.5-inch 4K HDR QD-OLED panel with 1000-nits brightness and 99% DCI-P3 coverage to deliver highly-accurate colors and exceptional visual detail. A built-in motorized flip colorimeter enables auto- and self-calibration for consistent, professional-grade color accuracy, and a 240Hz refresh rate allows creators to work on color-critical artwork as well as performance-driven game development — all on one monitor. In addition to the standard I/O interfaces, the PA27USD supports 12G-SDI connectivity to receive uncompressed video signals up to 4K@60Hz.
Designed for content creators, the ProArt Display OLED PA27USD is a professional monitor that features a cutting-edge 26.5-inch 4K HDR QD-OLED panel with 1000-nits brightness and 99% DCI-P3 coverage to deliver highly-accurate colors and exceptional visual detail. A built-in motorized flip colorimeter enables auto- and self-calibration for consistent, professional-grade color accuracy, and a 240Hz refresh rate allows creators to work on color-critical artwork as well as performance-driven game development — all on one monitor. In addition to the standard I/O interfaces, the PA27USD supports 12G-SDI connectivity to receive uncompressed video signals up to 4K@60Hz.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | QD-OLED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.155 x 0.155 mm |
| Viewable size, horizontal | 59 cm |
| Viewable size, vertical | 33.3 cm |
| Digital horizontal frequency | 15 - 583 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 240 Hz |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 0.1 ms |
| Display diagonal | 67.3 cm (26.5") |
| Contrast ratio (typical) | 1500000:1 |
| Display brightness (peak) | 1000 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | OLED |
| Colour depth | 10 bit |
| DCI-P3 coverage | 99% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision, DisplayHDR 400 True Black |
| Colour gamut standard | DCI-P3, sRGB |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Graphics design |
| Feet colour | Black |
| Certification | Mac Compliance FSC MIX Calman Ready VESA DisplayHDR 400 True Black TÜV Low Blue Light TÜV Flicker-free EPEAT Silver Energy Star |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Built-in KVM switch | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| HDCP version | 2.3 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 378.8 mm |
| Depth (without stand) | 596 mm |
| Width (without stand) | 610.3 mm |
| Feet colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 7.5 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 32 W |
| Power consumption (off) | 0 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 45 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 50 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 378.8 mm |
| Depth (without stand) | 596 mm |
| Width (without stand) | 610.3 mm |
| Width (with stand) | 610.3 mm |
| Depth (with stand) | 239.7 mm |
| Height (with stand) | 584.9 mm |
| Weight (with stand) | 7.5 kg |
| Weight (without stand) | 4.96 kg |
| Package width | 884 mm |
| Package depth | 196 mm |
| Package height | 685 mm |
| Package weight | 15.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 884 mm |
| Package depth | 196 mm |
| Package height | 685 mm |
| Package weight | 15.1 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Other features | |
| Certification | Mac Compliance FSC MIX Calman Ready VESA DisplayHDR 400 True Black TÜV Low Blue Light TÜV Flicker-free EPEAT Silver Energy Star |
| DCI-P3 coverage | 99% |
| Height (without stand) | 378.8 mm |
| Depth (without stand) | 596 mm |
| Width (without stand) | 610.3 mm |
| HDMI | Yes |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Display brightness (peak) | 1000 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Certification | Mac Compliance FSC MIX Calman Ready VESA DisplayHDR 400 True Black TÜV Low Blue Light TÜV Flicker-free EPEAT Silver Energy Star |