We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 1.2m 16AWG 250 Volt Computer Power Extension Cord (IEC320 C13- IEC320 C14)
SKU
81137
| SKU | 81137 |
|---|---|
| EAN | 7571208113746 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | In Stock |
Plug in our power extension cord to make your work environment more flexible and efficient. The female connector plugs directly into device, and the male connector plugs into an existing cable. This heavy-duty 16 AWG cord features a fully moulded design for maximum durability and long life. Compatible for monitors, scanners, printers, and other devices that use a 3-pin shroud power connector.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 1.2 m |
| Features | |
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 1.2 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 13 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 181 g |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
C2G 1.2m 16AWG 250 Volt Computer Power...
Login for pricing
|
New
Cables Direct RB-296 power cable Black...
Login for pricing
|
Recommended
connektgear 2m UK Mains Power Cable -...
Login for pricing
|
Bestseller
C2G 2m 18 AWG Computer Power Extension...
Login for pricing
|
Hot Product
Lindy 0.25m Power Adapter, LP4 Power M...
Login for pricing
|
Cables Direct RB-250 power cable Black...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
81137
|
RB-296
|
27-0114B
|
88503
|
33126
|
RB-250
|
| Manufacturer |
C2G
|
Cables Direct
|
connektgear
|
C2G
|
Lindy
|
Cables Direct
|





