We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cablenet 15m OM2 50/125 LC-LC Duplex Grey LSOH Fibre Patch Lead
SKU
50LCLC15
- OM2 (50/125)
- LC-LC High Quality Connectors
- Grey LSZH Sleeve
| SKU | 50LCLC15 |
|---|---|
| EAN | 5056750309127 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | In Stock |
OM2 supports Gigabit Ethernet up to 500m. These Fibre Patch Cables are assembled using high quality connectors and 50/125 fibre optic cable, each cable is fitted with a strain relief boot and has Low Smoke Zero Halogen sleeving.
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 15 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM2 |
| Connector gender | Male/Male |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 15 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Grey |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 15 m |
You may also be interested in
| Product |
Cablenet 15m OM2 50/125 LC-LC Duplex G...
Login for pricing
|
Bestseller
Digitus Fiber Optic Multimode Patchcor...
Login for pricing
|
Popular
Lindy 2m LC-LC OM4 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
Recommended
Lindy 3m LC-LC OM4 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
Hot Product
Lindy 2m LC-ST OM2 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
New
Lindy 5m LC-ST OM2 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
50LCLC15
|
DK-2533-10-4
|
46341
|
46342
|
46491
|
46493
|
| Manufacturer |
Cablenet
|
Digitus
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
| Cable type |
N/A
|
I-VH
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|




