We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cablenet BL3LCLC2 InfiniBand/fibre optic cable 2 m LC Blue
SKU
BL3LCLC2
| SKU | BL3LCLC2 |
|---|---|
| EAN | 5056750318747 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | In Stock |
Our LC-LC OM3 Multimode patch leads are used particularly in 1 Gb/s, 10 Gb/s and short distance, high bandwidth applications.
All assemblies are fully tested during manufacturing and are supplied with test results.
OM3 Multimode patch leads are supplied with a strain relief boot and 3.00mm Aqua LSOH cable jacket as standard.
Non-stocked configurations (length, colour, connectors and cable type) can be manufactured to meet specific requirements - PLEASE CONTACT SALES FOR MORE INFORMATION
All assemblies are fully tested during manufacturing and are supplied with test results.
OM3 Multimode patch leads are supplied with a strain relief boot and 3.00mm Aqua LSOH cable jacket as standard.
Non-stocked configurations (length, colour, connectors and cable type) can be manufactured to meet specific requirements - PLEASE CONTACT SALES FOR MORE INFORMATION
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 2 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM3 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 2 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Blue |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
You may also be interested in
| Product |
Cablenet BL3LCLC2 InfiniBand/fibre opt...
Login for pricing
|
Bestseller
Digitus Fiber Optic Multimode Patchcor...
Login for pricing
|
Titan 9-DX-ST-ST-1-YW InfiniBand/fibre...
Login for pricing
|
Recommended
Titan LCSCOM3DAQ1/CL InfiniBand/fibre...
Login for pricing
|
Popular
Titan LCSTOM3DAQ3/CL InfiniBand/fibre...
Login for pricing
|
Hot Product
Titan LCLCOM4DAQ2/CL InfiniBand/fibre...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BL3LCLC2
|
DK-2533-03-4
|
9-DX-ST-ST-1-YW
|
LCSCOM3DAQ1/CL
|
LCSTOM3DAQ3/CL
|
LCLCOM4DAQ2/CL
|
| Manufacturer |
Cablenet
|
Digitus
|
Titan
|
Titan
|
Titan
|
Titan
|
| Cable type |
N/A
|
I-VH
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





