We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL DA326 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black
| SKU | DA326-BK-EMEA |
|---|---|
| EAN | 5397321025177 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | Out of Stock |

Productivity on the go
The travel hub adapter features an ultra-portable design that fits easily into your bag or pocket, keeping your travel setup neat and organised. With a 65% longer retractable cable, it offers hassle-free cable management, ensuring you stay productive wherever your work takes you.

Smart Power Management
Experience the world’s first 7-in-1 travel hub with Smart Power Management, featuring embedded technology that dynamically balances power based on real-time device use. It enables fast charging via power pass-through while reducing consumption, delivering the highest power pass-through optimised for Dell devices.
Check Port Status
View port status and connected devices via the DDPM Dashboard.
Error Report
Automatic status and error notice through DDPM.
Dynamic Power Allocation
Rebalance power dynamically based on device usage.
Overload Prevention
Receive warnings to prevent overload before connecting more devices.

Connect with confidence
Stay seamlessly connected with the Dell Pro 7-in-1 USB-C Travel Hub. Featuring 2× USB-C, 2× USB-A, 1x HDMI 2.1, 1x 2.5Gbps Ethernet, and 1x DisplayPort 1.4, it’s engineered to future-proof your setup and support a wide range of devices. The streamlined port layout enhances productivity with a compact, efficient design, making it effortless to connect all your essential devices.
Delivering up to 100W Power Pass-Through for uninterrupted productivity, this travel hub is equipped with enterprise-grade features, including dual display support, Wake on LAN, PXE boot, and MAC address pass-through, ensuring reliable connectivity and advanced functionality tailored for business environments.

Dell Display and Peripheral Manager
Experience Dell’s singular, innovative application to optimise the performance of your entire Dell PC workspace.
Stay informed, stay connected
Easily manage your connected devices with notifications and real-time updates on power usage and port status.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 0 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Maximum digital resolution | 6016 x 3384 pixels |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 1.25 Gbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 1.25 Gbit/s |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Power cable length | 0.248 m |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 93.5 g |
| Width | 71 mm |
| Depth | 71 mm |
| Height | 26.2 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |