We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Goobay CAT 5e Patch Cable, F/UTP, grey
SKU
50126
- Prewired, shielded CAT 5e LAN cable with 2x RJ45 plugs for connecting network components
- Foil screen (F/UTP) prevents interference from external sources (crosstalk) and provides ideal signal distribution with minimal losses
- High-quality copper-clad aluminium wire (CCA) and gold-plated contacts guarantee an excellent, powerful network connection
- Latch protection on the RJ45 plugs prevents the latch from snagging or breaking off, helping to provide a reliable internet connection
- CAT 5e network cable suitable for Gigabit Ethernet with speeds of up to 10/100/1000 Mbit/s
- Network connector: pair sequence according to EIA/TIA 568B, cable construction: twisted pair cable
- Length of the Ethernet cable indicated on the overmoulded slimline strain relief
| SKU | 50126 |
|---|---|
| EAN | 4040849501265 |
| Manufacturer | Goobay |
| Availability | In Stock |
Our CAT cables transmit signals in top quality at high speed, always guaranteeing a stable connection. High-quality inner conductors, robust cable sheathing and precisely fitting plugs distinguish our portfolio of connection cables and plugs. Goobay always provides the perfect products for your network needs - whether you aim to set up a home or company network. Simply. All. You need!
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Conductor material | Copper-Clad Aluminium (CCA) |
| Frequency | 100 MHz |
| AWG wire size | 26/7 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Cable type | Straight-through cable |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Aluminium/Copper |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 0.5 m |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Certification | CE, RoHS 2011/65/EU; (EU) No. 2015/863, EIA/TIA-568B, WEEE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Certification | CE, RoHS 2011/65/EU; (EU) No. 2015/863, EIA/TIA-568B, WEEE |
| Compliance certificates | RoHS, WEEE, CE |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 5.5 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Bulk |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Aluminium/Copper |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 0.5 m |
| Compliance certificates | RoHS, WEEE, CE |
| Other features | |
| Cable type | Straight-through cable |
| Package type | Bulk |
You may also be interested in
| Product |
Goobay CAT 5e Patch Cable, F/UTP, grey
Login for pricing
|
Bestseller
Cables Direct B6LZ-605 networking cabl...
Login for pricing
|
Cables Direct Cat6 0.5m networking cab...
Login for pricing
|
Recommended
Cables Direct B6-503K networking cable...
Login for pricing
|
New
Cables Direct B6-505Y networking cable...
Login for pricing
|
Popular
Cables Direct Cat6 5m networking cable...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
50126
|
B6LZ-605
|
B6ST-705G
|
B6-503K
|
B6-505Y
|
B6ST-705B
|
| Manufacturer |
Goobay
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
| Cable length |
0m to 1m
|
5m to 10m
|
0m to 1m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|





