Hikvision Ultra Series DS-D5C65RB/A Interactive flat panel 165.1 cm (65") LED Wi-Fi 400 cd/m² 4K Ultra HD Grey Touchscreen Built-in processor Android
SKU
DS-D5C65RB/A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
65" VA, DLED, UHD 3840 x 2160 / 60Hz, 10 bit, 400 nit, 6 ms, Infrared Touch, 8 GB RAM, 128 GB ROM, Android 13.0,
  • UHD 4K display with resolution of 3840×2160
  • Anti-glare and anti-blocking design to ensure smooth interaction
  • Quick response, at most 45-points touch control and smooth writing experience
  • Built-in network switch chip saves a network switch
More Information
SKU DS-D5C65RB/A
EAN 6942160466965
Manufacturer Hikvision
Availability Out of Stock
Product Family Ultra Series
ULTRA SERIES
Smart meeting
- Auto Framing
Adjust view automatically to get all participants on the screen.
- Speaker Tracking
Zoom automatically to keep the main speaker at the center of attention.
- Acoustic Baffle
Maintain clear communication by filtering out unwanted noise.
Display
LED backlightYes
Panel typeVA
Display number of colours1.07 billion colours
Number of simultaneous touchpoints45
LED backlighting typeDirect-LED
TouchscreenYes
Active display area (W x H)1428.48 x 803.52 mm
Display technologyLED
Display diagonal165.1 cm (65")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness400 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time6 ms
Contrast ratio (typical)5000:1
Contrast ratio (dynamic)30000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.124 x 0.372 mm
Native aspect ratio16:9
Anti-glare screenYes
Transparency88%
Touchscreen technologyInfrared
Rated lifetime50000 h
Surface hardness9H
Native refresh rate60 Hz
Haze rate25%
RGB colour spaceNTSC
Multi-touchYes
Ports & interfaces
USB connector typeMicro-USB A, USB Type-C
USB portYes
HDMI version2.0
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax)
Wi-FiYes
PC Audio outYes
PC Audio inYes
DisplayPorts quantity12
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity4
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
RS-232 interfaceYes
USB version2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB ports quantity7
HDMI input ports quantity3
HDMI output ports quantity1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity2
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to65 W
Audio
Number of built-in speakers3
RMS rated power65 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Product designInteractive flat panel
Placement supportedIndoor
Product colourGrey
VESA mountingYes
Anti-glare screenYes
Performance
PurposeUniversal
Ambient light sensorYes
HDCPYes
HDCP version2.3
Wi-FiYes
Power
Power consumption (typical)107 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Processor cores8
Processor familyARM Cortex
Processor frequency2.4 GHz
Operating system installedAndroid
Internal memory8 GB
Internal storage capacity128 GB
Processor manufacturerARM
Built-in processorYes
On-board graphics card modelMali G610 MC4
Processor architectureARM Cortex-A76+Cortex-A55
Operating system version13
Weight & dimensions
Display width1491.9 mm
Display depth82.3 mm
Display height895.1 mm
Display weight36.6 kg
Packaging data
Package width1704 mm
Package depth251 mm
Package height1073 mm
Package weight46.6 kg
Remote control includedYes
Mounting kitYes
Cables includedAC, HDMI, USB
Packaging content
Remote control includedYes
Mounting kitYes
Cables includedAC, HDMI, USB
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeVA
Ambient light sensorYes
Thin Client
Processor familyARM Cortex
Processor frequency2.4 GHz