We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 4GB (1x4GB) Single Rank x4 PC3-10600 (DDR3-1333) Registered CAS-9 Memory Kit memory module 1333 MHz ECC
SKU
593339-B21B
Login for pricing
In Stock:
2 available
4GB (1x4GB) Single Rank x4 PC3-10600 (DDR3-1333) Registered CAS-9 Memory Kit
| SKU | 593339-B21B |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
Is finding reliable DRAM memory for your HP ProLiant Server series in your data center a major challenge? When you choose HP SmartMemory you get the same high quality, reliability, and confidence that come with your HP ProLiant Gen8 Server series. DRAM quality and reliability are more important now than ever. Industry trends such as server virtualization, cloud computing, the use of large database applications, and high-performance computing have all increased the need for higher capacity memory with greater reliability and uptime. HP SmartMemory is a unique technology introduced for ProLiant Gen8 Servers that unlocks certain features available only with HP Qualified Server memory. HP SmartMemory enables ProLiant Gen8 systems to reliably identify and verify whether installed memory has passed the rigorous HP qualification and testing processes. And because the memory is authenticated, you can enable extended memory performance features through the system ROM.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.5 V |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 9 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 9 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
You may also be interested in
| Product |
HP 4GB (1x4GB) Single Rank x4 PC3-1060...
Login for pricing
|
Recommended
Kingston Technology System Specific Me...
Login for pricing
|
HP 256MB 133MHz SDRAM memory module 0....
Login for pricing
|
Bestseller
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo 0A36527 memory module 4 GB 1 x...
Login for pricing
|
New
HP 4GB DDR4-2400 SoDIMM
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
593339-B21B
|
KTC-D320/256
|
201692-B21
|
KVR16LS11/4
|
0A36527
|
Z9H55AT
|
| Manufacturer |
HP
|
Kingston Technology
|
HP
|
Kingston Technology
|
Lenovo
|
HP
|
| Internal memory type |
DDR3
|
DRAM
|
N/A
|
DDR3L
|
DDR3
|
DDR4
|
| ECC |
Y
|
N/A
|
Y
|
N
|
Y
|
N/A
|
| Memory form factor |
240-pin DIMM
|
184-pin DIMM
|
168-pin DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 4 GB
|
N/A
|
N/A
|
1 x 4 GB
|
1 x 4 GB
|
1 x 4 GB
|
| Component for |
PC/server
|
N/A
|
PC/server
|
Notebook
|
PC/server
|
Notebook
|
| Internal memory |
4GB
|
N/A
|
N/A
|
4GB
|
4GB
|
4GB
|





