We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 8GB (2x4GB) Dual Rank PC2-6400 (DDR2-800) Registered Memory Kit memory module ECC
SKU
497767-B21B
Login for pricing
In Stock:
4 available
8GB (2x4GB) Dual Rank PC2-6400 (DDR2-800) Registered Memory Kit
| SKU | 497767-B21B |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
HP server memory options can increase and improve the functionality of your existing servers and data centers. Infrastructure matters. It's the foundation for all the information and applications of your business. You trust ProLiant quality for its reliability and performance to keep your infrastructure running. Server memory is one of the most critical components-even the slightest defect can result in downtime that could shut down your business. Choose HP server memory options for the same quality, integration, reliability and confidence that come with ProLiant. HP Proliant server memory is an HP Qualified Option, which means every genuine HP DIMM has been through our rigorous qualification process to ensure its compatibility, performance, and reliability. Find the ideally compatible HP memory upgrades and options for your ProLiant server with the HP Memory Finder.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.8 V |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 4 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.8 V |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 800 MHz |
| Internal memory type | DDR2 |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 4 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.8 V |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 800 MHz |
| Internal memory type | DDR2 |
You may also be interested in
| Product |
HP 8GB (2x4GB) Dual Rank PC2-6400 (DDR...
Login for pricing
|
Recommended
Kingston Technology System Specific Me...
Login for pricing
|
HP 256MB 133MHz SDRAM memory module 0....
Login for pricing
|
New
HP 4GB DDR4-2400 SoDIMM
Login for pricing
|
HPE 1GB PC3-10600 memory module 1 x 1...
Login for pricing
|
Popular
HP 2GB PC3-12800 (DDR3 1600 MHz) DIMM...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
497767-B21B
|
KTC-D320/256
|
201692-B21
|
Z9H55AT
|
500668-B21
|
B4U35AT
|
| Manufacturer |
HP
|
Kingston Technology
|
HP
|
HP
|
HPE
|
HP
|
| Internal memory type |
DDR2
|
DRAM
|
N/A
|
DDR4
|
DDR3
|
DDR3
|
| ECC |
Y
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Memory form factor |
240-pin DIMM
|
184-pin DIMM
|
168-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
N/A
|
240-pin DIMM
|
| Memory layout (modules x size) |
2 x 4 GB
|
N/A
|
N/A
|
1 x 4 GB
|
1 x 1 GB
|
1 x 2 GB
|
| Component for |
PC/server
|
N/A
|
PC/server
|
Notebook
|
PC/server
|
N/A
|
| Internal memory |
8GB
|
N/A
|
N/A
|
4GB
|
N/A
|
N/A
|





