We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Z6 G5 A AMD Ryzen Threadripper PRO PRO 7955WX 64 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro Tower Workstation AI Workstation Black
- AMD RyzenTM ThreadripperTM Pro 7955WX (up to 5.3 GHz max boost clock, 64 MB L3 cache, 16 cores, 32 threads)
- Windows 11 Pro
- 64 GB DDR5-5600 MT/s ECC (2 x 32 GB), 1 TB HP Z Turbo Drive PCIe Gen4 TLC M.2 SSD
| Processor | AMD Ryzen Threadripper PRO |
|---|---|
| Memory | 64GB |
| Storage | 1000GB |
| SKU | 5E8U7EA#ABU |
| EAN | 0198122499199 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Windows 11
Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.
AMD® Ryzen™ processor
Bring your ideas to life quickly and effectively with the latest AMD® Ryzen™ processors.
Ultra Fast Memory Configurations
Accelerate your workflow. Power through memory-intensive workloads with fast visual effects, compositing, and rendering performance
Create, render, process—all at once
Tear through rendering, simulations or 3D modeling. The system design packs up to 96 cores in a single workstation CPU1 so there’s room for up to three high-end GPUs[1] and eight memory channels.[2] And, do it all with efficient performance per watt.
Expandable. Flexible. Whisper Quiet
Designed to pack all the power and components you need now with room to grow. Get maximum expandability with large storage and memory configurations. Conquer intense projects with a device designed to run quiet and cool.
Your AI powerhouse, in-house
Accelerate AI development and inferencing with space for up to 3 NVIDIA RTX™ GPUs[2], delivering incredible TOPS for advanced AI workflows. Process proprietary data securely on a local workstation for fast insights.
Designed with the planet in mind
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and the planet. Z products are designed with sustainability at the forefront. So, you can take pride in choosing Z, knowing that you are helping protect our shared future.
The refreshed HP Z6 G5 A is a powerhouse for AI workflows, 3D rendering and virtual production. Its innovative system design, with a next-gen AMD Ryzen™ Threadripper™ PRO CPU,[1] combines an astounding number of cores in a single CPU with up to 3 GPUs.[2] Create and render at once on intensive projects.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen Threadripper PRO 7000 WX-Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor frequency | 4.5 GHz |
| Processor model | PRO 7955WX |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor threads | 32 |
| Processor cores | 16 |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Memory | |
| ECC | Yes |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory module type | DIMM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| Performance | |
| Market positioning | Performance |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Workstation |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Audio chip | Realtek ALC3205-CG |
| Harmonized System (HS) code | 8471500000 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 8 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Microphone in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Line-in | Yes |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x4 slots | 2 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| PCI Express x4 (Gen 4.x) slots | 3 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 4 |
| Power | |
| Power supply | 1450 W |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Workstation |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Cable lock slot | Yes |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Memory module type | DIMM |
| Sustainable technologies and materials | 40% post-consumer recycled plastic; 25% ITE-derived closed loop plastic; Bulk packaging available; Plastic cushion inserts contain 80% recycled content; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; 10% post-consumer recycled plastic; Internal power supply 90% efficiency; Ocean-bound plastic in system and CPU fans |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_8827218_en-US-1.pdf |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122499199 |
| Design | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Cable lock slot | Yes |
| Colour name | Black |
| Country of origin | Czech Republic |
| Introduction year | 2024 |
| Software | |
| Pre-installed software | HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP Performance Advisor; HP Support Assistant; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Image Assistant; HP Manageability Integration Kit; HP Anyware; HP Services Scan; HP Data Science Stack Manager |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
|---|---|
| Display included | No |
| Brand-specific features | |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | Full volume encryption; HP Secure Erase; Kensington lock slot; Secure authentication; TPM 2.0 certified; HP BIOSphere; HP Sure Run; HP Sure Click; HP Sure Sense; HP Sure Admin; HP Platform Certificate; HP Sure Start; HP Sure Recover; Self-Encrypted Drives |
| HP Management tools | HP Driver Packs; HP System Software Manager (download); HP BIOS Configuration Utility (download); HP Smart Support |
| HP Software provided | HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP Performance Advisor; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Image Assistant; HP Manageability Integration Kit; HP Anyware; HP Services Scan; HP Data Science Stack Manager |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122499199 |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3205-CG |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 630 |
| Sustainable technologies and materials | 40% post-consumer recycled plastic; 25% ITE-derived closed loop plastic; Bulk packaging available; Plastic cushion inserts contain 80% recycled content; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; 10% post-consumer recycled plastic; Internal power supply 90% efficiency; Ocean-bound plastic in system and CPU fans |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 313 mm |
| Package depth | 593 mm |
| Package height | 610 mm |
| Width | 169 mm |
| Depth | 465 mm |
| Height | 169 mm |
| Package weight | 18.3 kg |
| Weight | 13.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 313 mm |
| Package depth | 593 mm |
| Package height | 610 mm |
| Package weight | 18.3 kg |
| Packaging content | |
| Numeric keypad | No |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Input device model | HP Wired 320M Mouse |
| Display included | No |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Certificates | |
| Low halogen | Yes |
| Keyboard | |
| Keyboard type | USB |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8471500000 |
| Supplier features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Support service included | HP 3 year Onsite Care Workstation Hardware Support. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA5-6385EEE & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEGB.pdf |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 630 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 315 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 311 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 6 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Features | |
| Country of origin | Czech Republic |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | No |
| Processor manufacturer | AMD |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Memory module type | DIMM |
| Keyboard type | USB |
| Country of origin | Czech Republic |
| Harmonized System (HS) code | 8471500000 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Support service included | HP 3 year Onsite Care Workstation Hardware Support. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA5-6385EEE & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEGB.pdf |
You may also be interested in
| Product |
HP Z6 G5 A AMD Ryzen Threadripper PRO...
Login for pricing
|
Popular
HP Z8 Fury G5 Intel Xeon w5 w5-3435X 6...
Login for pricing
|
Recommended
HP Z4 G5 Intel Xeon w7 w7-2495X 32 GB...
Login for pricing
|
Hot Product
HP Z2 G9 Intel® Core™ i9 i9-14900K 64...
Login for pricing
|
Bestseller
OMEN by HP 45L GT22-3003na Intel Core...
Login for pricing
|
New
HP Z6 G5 Intel Xeon w7 w7-3545 64 GB D...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
5E8U7EA#ABU
|
5E8M7EA#ABU
|
5E8Q9EA#ABU
|
8T2A1EA#ABU
|
B94HJEA#ABU
|
5E8Y9EA#ABU
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
Intel Xeon w5
|
Intel Xeon w7
|
Intel Core i9
|
Intel Core Ultra 9
|
Intel Xeon w7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
2000GB and above
|
2000GB and above
|
2000GB and above
|
2000GB and above
|
| On-board graphics card |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
| Internal memory |
64GB
|
64GB
|
32GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
| Product type |
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
PC
|
Workstation
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|





