We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 40G QSFP+/4 x 10G SFP+ 3m InfiniBand/fibre optic cable QSFP+ 4x SFP+ Black
SKU
JG330AR
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| SKU | JG330AR |
| EAN | 0886112994754 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
X240 40G QSFP+ to 4x10G SFP+ 3m Direct Attach Copper Splitter Cable
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | 4x SFP+ |
| Cable length | 3 m |
| Data transfer rate | 40000 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 450 g |
| Cable length | 3 m |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | 4x SFP+ |
| Cable length | 3 m |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 40000 Gbit/s |
| Other features | |
| Compatibility | HPE FlexNetwork X240 |
You may also be interested in
| Product |
HPE 40G QSFP+/4 x 10G SFP+ 3m InfiniBa...
Login for pricing
|
Bestseller
Cisco 10G Direct Attach Twinax SFP+ Ca...
Login for pricing
|
Popular
Cisco 10GBASE-CU, SFP+, 2m InfiniBand/...
Login for pricing
|
Recommended
Cisco Meraki MA-CBL-TA-1M InfiniBand/f...
Login for pricing
|
Cisco Meraki 10GSFP+Cu 3m InfiniBand/f...
Login for pricing
|
Hot Product
Cisco SFP-H25G-CU3M= InfiniBand/fibre...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
JG330AR
|
SFP-H10GB-CU5M=
|
SFP-H10GB-CU2M=
|
MA-CBL-TA-1M
|
MA-CBL-TA-3M
|
SFP-H25G-CU3M=
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|





