We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking 40G QSFP+ LC ER4 40km SMF network transceiver module Fiber optic 40000 Mbit/s QSFP+
SKU
Q9G82A HP Renew
| Interface type | QSFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | Q9G82A HP Renew |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Aruba Networking |
40G QSFP+ transceiver, LC ER4 40km SMF, for use with selected Aruba switches.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 40000 m |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | ER4 |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 89 mm |
| Depth | 168 mm |
| Height | 23 mm |
| Weight | 45.4 g |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 40000 m |
You may also be interested in
| Product |
HPE Aruba Networking 40G QSFP+ LC ER4...
Login for pricing
|
Hot Product
Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX network tra...
Login for pricing
|
Popular
HPE X130 10G SFP+ LC LRM network trans...
Login for pricing
|
Recommended
HPE BladeSystem c-Class 40Gb QSFP+ MPO...
Login for pricing
|
New
HPE MSA 10Gb Short Range iSCSI SFP+ 4-...
Login for pricing
|
Bestseller
Cisco 25GBASE-SR SFP Module for 25-Gig...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q9G82A HP Renew
|
MA-SFP-1GB-SX
|
JD093B
|
720187-B21
|
C8R25B
|
SFP-25G-SR-S=
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Cisco
|
| Interface type |
QSFP+
|
SFP
|
SFP+
|
N/A
|
SFP+
|
SFP28
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
| Maximum data transfer rate |
40000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
N/A
|
10000 Mbit/s
|
25000 Mbit/s
|





